Harvardova univerzita byla vyhodnocena jako škola s nejhoršími podmínkami pro svobodu projevu ve Spojených státech – tato instituce Ivy League získala nula bodů ze sta možných. (Foto: Wikimedia)
Nadace pro práva jednotlivce a svobodu projevu (Foundation for Individual Rights and Expression) vydává podobný žebříček amerických vysokých škol každý rok.
Pro rok 2023 byl Harvard, který si podle měřítek FIRE nikdy nevedl dobře, označen za „propastné“ místo pro svobodu projevu.
Přestože je Harvard pravděpodobně nejelitnější akademickou institucí v zemi, jeho 0 bodů bylo o celých 11 bodů méně než další nejhorší škola na seznamu, kolegyně z Ivy League University of Pennsylvania.
FIRE dodala, že výsledek Harvardu byl „velkorysý“ a že jeho skutečné skóre podle jejích výpočtů bylo nižší než nula a činilo -10,69 bodu.
Skóre školy se zhoršilo z mnoha důvodů, v neposlední řadě kvůli devíti profesorům a výzkumným pracovníkům Harvardu, kteří v posledních letech čelili výzvám k potrestání nebo propuštění na základě toho, co řekli nebo napsali.
Sedm z těchto devíti bylo nakonec potrestáno.
Ředitel pro průzkumy a analýzy ve FIRE Sean Stevens řekl deníku New York Post, že Harvard se trvale umisťuje na spodních příčkách žebříčku škol, ale byl překvapen, že se škole podařilo „klesnout pod nulu“.
‚Měli tolik sankcí vůči vědcům,‘ řekl.
Skóre školy se vypočítává na základě faktorů, jako je například to, jak silná je její politika ve prospěch svobody projevu a kolik profesorů, studentů a návštěvníků kampusu se stalo terčem útoku školních úřadů za své veřejně zastávané postoje.
Na Harvardu se v posledních pěti letech mezi sedmi incidenty týkajícími se svobody projevu objevilo například rozhodnutí školy zrušit přijetí konzervativního aktivisty Kylea Kashuva kvůli jeho rasistickým komentářům na sociálních sítích, které pronesl jako šestnáctiletý a za které se omluvil.
Od roku 2019 Harvard sankcionoval čtyři stipendisty, z nichž tři instituce následně propustila.
David Kane, bývalý profesor vlády na této univerzitě, byl propuštěn poté, co stovky studentů podepsaly petici za jeho odvolání kvůli článku, který napsal o kritériích přijímání na své alma mater a v němž tvrdil, že „více než 90 procent černošských studentů na Williamsu by nebylo přijato, kdyby nebylo jejich černošství“.
Zdroj: dailymail.co.uk