Podle Grahama Hancocka zasáhla Zemi přibližně před 12 000 lety obrovská kometa, která spustila dobu ledovou, která zdecimovala lidské civilizace, donutila přeživší migrovat a restartovala lidské civilizace. To je uvedeno v nedávno vydané sérii Netflix „Ancient Apocalypse: The Americas“. (Foto: IMG)

Graham Hancock v nové sérii Netflix tvrdí, že prastará antarktická supercivilizace byla zničena srážkou komety před 12 000 lety. Pokud by jeho tvrzení byla pravdivá, Hancockova teorie by zničila téměř vše, co víme o historii lidské civilizace.

Mnoho odborníků se však obává, že příběh „starověké apokalypsy“ je zavádějící a někteří jej nazývají „pseudovědeckým“.

Co je starověká teorie apokalypsy?

Hancock ze své strany tvrdí, že na území dnešní Antarktidy žila starověká civilizace již mnoho tisíc let před tím. Bohužel ji ale zničila katastrofa přicházející z vesmíru před 12 000 lety.

Konvenční archeologická moudrost tvrdí, že lidé přešli z nomádských lovců a sběračů na usedlé farmáře před 10 000 až 12 000 lety. To položilo základy pro vznik prvních městských civilizací v Mezopotámii, asi před 6000 lety.

Od roku 1995 je Hancock se svou knihou „ Fingerprints of the Gods “ jedním z největších obhájců teorie apokalypsy.

Před 11 600 až 12 800 lety série kataklyzmat způsobila zmizení těchto starověkých lidí na konci doby ledové. Hancock popisuje toto období jako „náhlou epizodu kataklyzmatické změny klimatu“, ačkoli věda to nazývá „Mladší Dryas“.

Hancock také kontroverzně tvrdí, že rychlá změna ve vzorcích počasí byla způsobena srážkou s kometou, což nazývá „hypotéza dopadu mladšího Dryase“.

Mladší Dryas byl návrat k ledovcovým podmínkám, které dočasně zvrátily postupné oteplování klimatu po posledním ledovcovém maximu. Mladší Dryas byl posledním stupněm epochy pleistocénu a předcházel současné teplejší epoše holocénu.

Hancock uvádí: „Před 12 800 lety prošla Země proudem trosek velké rozpadající se komety a byla bombardována stovkami úlomků, některé velké a některé malé. Šok vyplývající z těchto nárazů a explozí spustil Mladší Dryas.“

Než však tato starověká civilizace zmizela, údajně cestovala po světě, budovala památky a učila ostatní národy základům civilizace. Ve své nové sérii Netflix „Ancient Apocalypse“ jde Hancock po stopách těchto ztracených lidí, aby našel stopy jejich historie.

Starověká apokalypsa: Amerika

Ve druhé sezóně Hancock znovu hledá důkazy své teorie, tentokrát se zaměřením na americký kontinent. V rozhovoru s různými archeology a nevysvětlitelně s hercem Keanu Reavesem Hancock prozkoumává kontinent a hledá struktury, které naznačují existenci starší společnosti.

Hancock řekl: „Ancient Apocalypse je můj vlastní příběh, mými slovy, můj vlastní výzkum na zemi o kontroverzní možnosti ztracené civilizace doby ledové.“

Proč je prastará teorie apokalypsy kontroverzní?

Přestože teorie pana Hancocka tvoří skvělý dokument, neobstojí ve velkém vědeckém zkoumání, tvrdí někteří akademici. Mnoho odborníků poukázalo na to, že důkazy použité v programu jsou v nejlepším případě chabé a v nejhorším případě zcela „zavádějící“.

Dr Flint Dibble , archeolog z Cardiffské univerzity , který hovořil s Hancockem v pořadu The Joe Rogan Experience , řekl MailOnline : „Většina podkladů, které se v pořadu objevují, je různými způsoby zkreslených, někdy míň, někdy víc.“

Například v první epizodě nové sezóny Hancock odkazuje na zkamenělé stopy v národním parku White Sands v Novém Mexiku. Dibble uvádí: „Tvrdí, že archeologové nedatovali přímo stopy ve White Sands, i když ve skutečnosti sedimenty umístěné pod, částečně a nad stopami jsou přímo datovány pomocí OSL [opticky stimulovaná luminiscence], která poskytuje přímé datování stop.“

Stejně tak v první sezóně Hancock tvrdil, že 11 000 let staré turecké místo Göbekli Tepe postavila společnost schopná obdělávat půdu. Přestože si prvně mysleli, že tomu tak je, nové důkazy jasně ukázaly, že kosti a semena na místě pocházely z divokých zvířat, což dokazuje, že monumenty Göbekli Tepe postavili lovci a sběrači.

V jiném incidentu pan Hancock vyzpovídá architekta profesora Hillmana Natawidjaju, který tvrdí, že lokalita Gunung Padang v Indonésii je stará 25 000 let. Krátce poté byl článek profesora Natwidjaja na webu stažen kvůli „závažné chybě“.

Vyvrací teorii restartu

Dr. Dibble také vyvrací teorii o restartu civilizace po době ledové. Dibble řekl: „Teorie je o ztracené civilizaci na konci doby ledové, ale ignoruje všechny důkazy z tohoto období, které máme a které jsou distribuovány po celém světě, na všech kontinentech a ve všech oblastech.

Také ignoruje všechny vědecké důkazy, které byly nashromážděny za posledních 40 let z organických pozůstatků, které jasně datují rozvoj zemědělství po době ledové v různých oblastech světa, nezávisle na sobě.“

Reakce odborníků byla tak negativní, že po premiéře první sezóny mnozí požádali Netflix, aby odstranil nálepku „dokument“. Společnost pro americkou archeologii (SAA) v otevřeném dopise Netflixu napsala:

„Archeologové prozkoumali stovky nalezišť doby ledové a výsledky publikovali v přísně recenzovaných časopisech. Tvrzení, že ‚starověká apokalypsa‘ je ‚dokumentem‘ nebo ‚dokumentem‘ založeným na faktech a nikoli zábavou s ideologickými cíli, je absurdní.“

Stejně jako předchozí sezóna nabízí i druhá sezóna Ancient Apocalypse nějaké podněty k zamyšlení, i když nebyly učiněny žádné konkrétní objevy. Možná Hancockovy teorie mohou vést k vědeckému výzkumu existence pravěké civilizace nebo mateřské civilizace. Asi jen čas ukáže.

Zdroj: mz.cz