Gruzínská prezidentka vyzvala v pondělí večer k protestům v Tbilisi poté, co vládnoucí strana vyhlásila vítězství v parlamentních volbách, které byly poznamenány zprávami o porušování volebních pravidel, jež musí být podle západních zemí plně vyšetřeny. (Foto: Flickr)
Výsledky sobotních voleb jsou ranou pro prozápadně orientované Gruzínce, kteří si v hlasování vybírali mezi vládní stranou, která prohlubuje vztahy s Ruskem, a opozicí usilující o urychlenou integraci s Evropou.
Podle volební komise získala vládnoucí strana Gruzínský sen téměř 54 % hlasů.
Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) však uvedli, že zaznamenali případy kupování hlasů, zastrašování voličů a falšování volebních lístků, které mohly ovlivnit výsledek. Neřekli však, že volby byly zmanipulované.
Prezidentka Salome Zourabichviliová, bývalá spojenkyně Gruzínského snu, která se stala jeho hlavní kritičkou, vyzvala lidi, aby vyšli do ulic a protestovali proti výsledkům hlasování.
V nedělním projevu Zourabišviliová, jejíž pravomoci jsou převážně ceremoniální, označila výsledek za „ruskou speciální operaci“. Neupřesnila, co tímto termínem myslí.
Zourabišviliová vyzvala Gruzínce, aby v pondělí večer protestovali v centru hlavního města a ukázali světu, „že tyto volby neuznáváme“.
Rusko obvinění z vměšování do voleb rozhořčeně odmítlo.
„Taková obvinění důrazně odmítáme – jak víte, pro mnoho zemí se stala standardem. Při sebemenší věci okamžitě obviní Rusko z vměšování… K žádnému vměšování nedošlo a obvinění jsou naprosto nepodložená,“ uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Peskov označil výsledek voleb za „volbu gruzínského lidu“ a uvedl, že to byl Západ, nikoli Rusko, kdo se snažil situaci destabilizovat.
Gruzínská opozice varuje
Gruzínský premiér Irakli Kobachidze v pondělí obvinil opozici, že se snaží „otřást ústavním pořádkem“ země, informovala místní média. Uvedl také, že jeho vláda je i nadále odhodlána usilovat o evropskou integraci.
Mezi nejostřejší reakce v Evropě na události v Tbilisi však patřil italský ministr zahraničí Antonio Tajani, který prohlásil, že gruzínské opoziční strany mají „naprosté právo“ zpochybňovat výsledky voleb, a i on ukázal prstem na Moskvu.
„Všichni víme, jaké jsou ruské systémy vměšování,“ řekl v rozhovoru pro italský deník Il Messaggero, který byl zveřejněn v pondělí.
NATO se v pondělí připojilo k výzvám k úplnému prošetření toho, co nazvalo „nerovnými podmínkami“ v gruzínských volbách, a zopakovalo tak dřívější požadavek amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena.
„… vyzýváme politické představitele Gruzie, aby respektovali právní stát, zrušili legislativu, která podkopává základní svobody, a společně řešili nedostatky ve volebním procesu,“ uvedl Blinken ve svém prohlášení.
Akcie gruzínských bank kótovaných na londýnské burze v pondělí klesly: TBC Bank o 9,8 % a Bank of Georgia o 7,3 % v důsledku obav z možné politické nestability.
Evropská unie rovněž vyzvala Gruzii, aby urychleně a transparentně vyšetřila údajné nesrovnalosti při hlasování.
„EU připomíná, že veškeré právní předpisy, které podkopávají základní práva a svobody gruzínských občanů a jsou v rozporu s hodnotami a zásadami, na nichž je EU založena, musí být zrušeny,“ uvedla Evropská komise ve společném prohlášení s šéfem zahraniční politiky EU Josepem Borrellem.
Gruzie byla po léta jednou z nejvíce prozápadně orientovaných zemí, které vzešly ze Sovětského svazu, přičemž průzkumy veřejného mínění ukazují, že mnoho Gruzínců nemá rádo Rusko kvůli jeho podpoře dvou separatistických regionů jejich země.
Rusko porazilo Gruzii v krátké válce o povstaleckou provincii Jižní Osetie v roce 2008.
Výsledek voleb představuje výzvu pro ambice EU rozšířit se o další bývalé sovětské státy.
Moldavsko začátkem tohoto měsíce těsně schválilo doplnění ústavy o ustanovení, které definuje vstup do EU jako cíl. Moldavští představitelé uvedli, že se do voleb vměšovalo Rusko, což Moskva popřela.
Zdroj: swissinfo.ch