Do globálního trezoru osiva na Špicberkách v Norsku, který slouží jako záložní zařízení pro nejrůznější plodiny na světě proti možnému vyhynutí osiva v důsledku globální katastrofy, má být uloženo téměř 20 000 vzorků osiva. (Foto: Wikimedia)

Trezor osiva, který byl oficiálně otevřen v roce 2008, je zasazen asi 394 metrů do svahu hory na ostrově Špicberky. Podle neziskové organizace Crop Trust, kterou v roce 2004 založila Organizace OSN pro výživu a zemědělství, darovalo 20 depozitářů genové banky v poslední várce 19 585 vzorků semen, takže celkový počet vzorků semen v trezoru nyní přesahuje 1,2 milionu.

Díky tomu se v trezoru na Špicberkách nachází největší sbírka rozmanitosti plodin na světě umístěná na jednom místě. Nejnovější várka bude obsahovat semena ze zemí, které je ukládají poprvé, jako je Albánie, Severní Makedonie, Benin a Chorvatsko, uvedla organizace Crop Trust.

„Odtud ze Špicberk vypadá svět jinak. Tento trezor semen představuje naději, jednotu a bezpečnost,“ uvedl ve zprávě Stefan Schmitz, výkonný ředitel společnosti Crop Trust.

„Ve světě, kde klimatická krize, ztráta biologické rozmanitosti, přírodní katastrofy a konflikty stále více destabilizují naše potravinové systémy, nebylo nikdy důležitější upřednostnit ochranu těchto drobných semen, která v sobě skrývají tolik potenciálu přizpůsobit naše budoucí potraviny těmto globálním hrozbám.“

„Celé lidstvo spoléhá na genetickou rozmanitost plodin uchovávanou ve světových genových bankách a trezor osiva je poslední obrannou linií proti ztrátě této rozmanitosti,“ napsala Sandra Borchová, norská ministryně zemědělství a potravinářství, ve zprávě organizace Crop Trust.

Komory trezoru na Špicberkách se otevírají pouze třikrát ročně, aby se omezilo vystavení semen vnějším faktorům, a udržuje se v nich teplota minus 18 stupňů Celsia (minus 0,4 stupně Fahrenheita).

Trezor nabízí ochranu před vymíráním semen, ke kterému již dochází. Na světě se dříve pěstovalo více než 6 000 rostlin. Nyní pouze tři plodiny – rýže, kukuřice a pšenice – představují 40 % kalorií.

Závislost na několika málo plodinách vytváří zranitelnost potravinové bezpečnosti. Pokud by úroda rýže, kukuřice nebo pšenice z nějakého důvodu selhala, způsobilo by to celosvětovou potravinovou krizi.

V letech 2015 až 2019 hrál trezor Svalbard zásadní roli při obnově sbírek osiva v Sýrii, když byl region rozvrácen válkou.

Zdroj: theepochtimes.com