Ve čtvrtek gibraltarská policie a příslušníci celní správy spolu s britským námořnictvem poblíž Gibraltaru zabavili tanker Grace 1, který údajně přepravoval ropu do Sýrie. (Foto: Wikimedia)
Evropská unie na začátku občanské války v Sýrii uvalila na tuto blízkovýchodní zemi sankce. Podle Británie je zabavení tankeru signál, že porušování sankcí se nebude tolerovat.
Úřadující ministr zahraničí Španělska Josep Borrell prohlásil, že loď byla zabavena ve španělských vodách na žádost Spojených států Velkou Británií.
„Jsme o této operaci obeznámeni. Hlídkové lodě kontrolovaly oblast. Studujeme okolnosti. Británii o to požádaly Spojené státy,“ uvedl Borrell a dodal, že vláda vyšetřuje, zda zabavení tankeru neporušilo španělskou suverenitu.
Dříve britská premiérka Theresa Mayová uvítala rozhodnutí Gibraltaru zabavit supertanker. Mluvčí Mayové uvedl, že tato akce dává jasný signál, že porušování sankcí nebude tolerováno.
Podle předsedy vlády britského zámořského území Fabiana Picardoa má jeho úřad dostatek důkazů, že supertanker transportoval ropu pro syrskou rafinérii Banyas. Ta je na sankčním seznamu EU.
„Zabavili jsme loď a její náklad. K této akci došlo na základě informací, díky kterým má vláda Gibraltaru dostatek důvodů, aby věřila, že loď Grace 1 porušuje sankce Evropské unie proti Sýrii,“ uvedl premiér.
Tanker s kapacitou 300 tisíc tun podle dostupných údajů převážel íránskou ropu. Brzy po zabavení tankeru si íránské ministerstvo zahraničí předvolalo britského velvyslance v zemi kvůli nelegálnímu zabavení íránského tankeru, jak označil incident mluvčí íránské diplomacie Abbás Músavi.
EU uvalila finanční, obchodní a transportní sankce proti Sýrii v roce 2011, kdy v zemi vypukla občanská válka. Sankce mají působnost na celém území EU včetně jejího vzdušného prostoru.
Zdroj: bbc.co.u