Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se vyuádřil před zasedáním ministrů obrany NATO v Bruselu. (Foto: Twitter)
Dovolte mi, abych k otázce zbraní dodal ještě několik poznámek. Za prvé je důležité diskutovat o systémech, o tom, jaké typy platforem bychom měli Ukrajině poskytnout, a to se vyvinulo.
Ale je také nesmírně důležité zajistit, aby všechny již dodané systémy fungovaly tak, jak mají. To znamená, že například pokud jde o dělostřelectvo, potřebujeme munici, potřebujeme náhradní díly, potřebujeme údržbu, potřebujeme veškerou logistiku, abychom zajistili, že jsme schopni tyto zbraňové systémy udržovat.
Nejde tedy jen o diskusi o nových systémech, ale o zajištění toho, aby všechny stávající systémy fungovaly tak, jak mají. Stala se z toho drsná opotřebovávací válka. A proto je to také bitva o logistiku. A to je obrovské úsilí spojenců, aby skutečně byli schopni dostat do munice palivo náhradní díly, které jsou potřeba.
Další věc, kterou řeknu, je, že válka nezačala v únoru loňského roku. Válka začala v roce 2014. A od roku 2014 spojenci NATO poskytovali Ukrajině podporu, výcvik, vybavení, takže ukrajinské ozbrojené síly byly v roce 2022 mnohem silnější než v roce 2020 a 2014. A to samozřejmě znamenalo obrovský rozdíl, když se prezident Putin rozhodl zaútočit na Ukrajinu.
❝ We see no signs that President #Putin is preparing for peace. What we see is the opposite, he is preparing for more war (…) we need to ensure that #Ukraine gets the weapons it needs to be able to retake territory, liberate the lands and win this war,❞ – J. Stoltenberg #NATO https://t.co/rJSChgEffk pic.twitter.com/C0ITnX4qFV
— 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐊𝐎𝐌𝐒𝐀 | 🇪🇺🇫🇷🇵🇱🤝🇺🇦 (@tweetforAnna) February 14, 2023
Zdroj: nato.int