LONDÝN – Jedním ze scénářů ochrany Ukrajiny po uzavření míru by mohla být trvalá přítomnost spojeneckých vojsk na jejím území. (Foto: X / BBC)

Prohlášení britského generála má upozornit na řadu nedostatků, které by byly pro Londýn v případě střetu s Rusy fatální.

Bývalý velitel britských ozbrojených sil generál sir Nick Carter v rozhovoru vyjádřil obavy, že armáda jeho země není za současného stavu připravena čelit ruské agresi.

Reagoval tak na slova premiéra Keira Starmera, který tento týden prohlásil, že je připraven vyslat britské vojáky a vojákyně na „nebezpečnou cestu“, aby „zaručili bezpečnost válkou zmítané Ukrajině“.

Carter zhodnotil stav britské armády a uvedl, že v současné době nemá potřebné vybavení ani počty.

„Britské ozbrojené síly jsou vyčerpané. Odráží se v tom 30 let zanedbávání a dodávky obrovského množství tanků a vojenského vybavení na Ukrajinu v rámci pomoci,“ dodal v rozhovoru pro BBC, o němž informoval deník Daily Mail.

Podle Cartera by britské síly nebyly schopny ochránit své území, pokud by čelily takovým leteckým úderům, jaké Rusové na Ukrajinu podnikali v posledních třech letech.

„Budeme se muset chránit sami. Ať se nám to líbí, nebo ne. Nápor bezpilotních letounů, jakému byla vystavena Ukrajina, by byl pro Británii neudržitelný,“ vysvětlil.

Dodal, že premiér Starmer bude moci vyslat na Ukrajinu vojáky pouze v rámci pozorovatelské mise. Jezdili by nanejvýš v bílých dodávkách (mise OSN). „V současné době nemáme vybavení ani kapacity, abychom Putinovu agresi (na Ukrajině) odradili,“ řekl Carter.

Velká Británie je podle generála v současné době velmi zranitelná. Jednou z mála možností, kterou může britská armáda využít k vlastní obraně, je podle Cartera přesunout torpédoborce k Temži, aby přímo chránily Londýn. „Nic víc ale dělat nemůžeme,“ podotkl.

Generál přičítá zranitelnost Británie několika faktorům. Těmi jsou podle něj závislost na dodávkách zemního plynu (45 % z Norska) nebo velké množství potravin. Současná vláda si stanovila, že do konce volebního období bude na obranu vynakládat 2,5 procenta HDP. Podle Cartera je to příliš pozdě.

„Budeme muset zvýšit výdaje na obranu hned, pokud se vážně domníváme, že Putin pro nás bude v budoucnu hrozbou.“