Gejzír Steamboat zaznamenal v tomto roce nebývalou aktivitu. Od konce srpna soptí téměř jednou týdně. Kromě toho geologové zaznamenávají velké množství zemětřesení v okolí národního parku.

V sobotu 8. prosince gejzír Steamboat, který je nejvyšší aktivní gejzír na světě, zaznamenal rekordní 30. erupci. Frekvence soptění gejzíru Steamboat se může pohybovat mezi čtyřmi dny až deseti lety. Naposledy byl takto aktivní v roce 1964, kdy došlo k 29 erupcím. Mezi 13. květnem 2005 a 31. července 2013 však spal. Jeho aktivita začala růst od března tohoto roku.

Vědci z observatoře pozorující Yellowstone (Yellowstone Volcano Observatory, YVO) navíc zaznamenali zvýšenou seismickou aktivitu. Jak uvádí list Express, geologové zaznamenali pouze v listopadu 126 zemětřesení v okolí národního parku. K nejsilnějšímu z nich došlo 4. listopadu a dosahovalo 2,4 stupně Richterovy stupnice.

Yellowstonský národní park leží na vrcholu supervulkánu, který vytvořil obrovský kráter. Nachází se v něm největší hydrotermální systém na světě. Naposledy supervulkán vybuchl před 70 000 lety.

Podle Michaela Polanda, šéfa YVO, je výbuch Yellowstonu pouze otázka času. „Jedná se o aktivní vulkán, jednou vybuchne," cituje jeho slova Express.

Vědci upozorňují, že v případě výbuchu yellowstonského supervulkánu nastane devastující globální vulkanická zima, kvůli které dojde k propadu zemědělské produkce a rozšíření ledového povrchu Země. Odborníci však uklidňují, že současná aktivita gejzíru Steamboat není příznakem blížící se globální katastrofy.

Zdroj:  express.co.uk