Rusko může uvalit sankce na Ukrajinu kvůli žalobám ukrajinské ropné a plynárenské společnosti Naftogaz proti ruskému plynárenskému gigantu Gazprom. (Foto: Flickr)

Uvedl to 7. července generální ředitel ruské plynárenské společnosti Alexej Miller, kterého citovala agentura Interfax.

To může vést k ukončení spolupráce mezi ruskými společnostmi a Naftogazem, varoval Miller.

Navzdory ruské agresi proti Ukrajině tranzit ruského plynu přes ukrajinské území do Evropy stále pokračuje.

Naftogaz podal v září 2022 žalobu na Gazprom u Mezinárodního arbitrážního soudu v Paříži. Požadovala po Gazpromu nedoplatky za tranzit plynu přes Ukrajinu.

Ruská společnost požadavky Naftogazu odmítla.

Miller také připomněl, že Naftogaz také podal u amerického soudu žalobu na Rusko ve výši 5 miliard dolarů za ztracený majetek na okupovaném Krymu.

„Pokud bude Naftogaz pokračovat v takovém bezohledném jednání… pak budou jakékoli vztahy mezi ruskými společnostmi a Naftogazem prostě nemožné,“ řekl.

Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko 22. června pro Financial Times uvedl, že obnovení smlouvy Naftogazu s Gazpromem je po roce 2024 kvůli ruské agresi nepravděpodobné.

Sporným bodem mezi oběma společnostmi byl tranzit přes zařízení Sochranivka v Luhanské oblasti. V květnu 2022 byl Naftogaz nucen zastavit tranzit přes Sochranivku kvůli ruské okupaci a nabídl svým ruským protějškům, že bude čerpat více plynu přes jiný přístupový bod.

Rusko však odmítlo navýšit tranzit a uhradit ztráty Ukrajiny.

Miller obvinil Naftogaz, že využívá Sochranivku jako vymyšlenou záminku, a uvedl, že ukrajinská společnost ruský plyn v daném přístupovém bodě nepřijímá, ale přesto za něj požaduje platbu.

Zdroj: yahoo.com