Zakladatel Microsoftu Bill Gates nedávno ve svém podcastu Unconfuse Me With Bill Gates diskutoval o tom, jak by umělá inteligence mohla bojovat proti klimatickým změnám. (Foto: Flickr)

A byl to přesně ten typ nevázaného rozhovoru, který byste očekávali od stejného muže, jenž se ohání syntetickým hovězím masem, depopulací, zabráněním krávám v říhání a experimentálním geoinženýrstvím.

Své poslední výroky pronesl v rozhovoru s datovou vědkyní Hannah Ritchieovou. Když se jejich rozhovor stočil na umělou inteligenci a její potenciální užitečnost při řešení environmentálních problémů, podělil se o své překvapení nad tím, jak rychle tato technologie postupuje.

„Velmi mě ohromilo, jak se umělá inteligence dostala od toho, že v podstatě vůbec neumí číst a psát, k tomu, že to umí velmi lehce,“ řekl jí.

Na otázku, zda si myslí, že by umělá inteligence mohla hrát roli při přijímání opatření v oblasti klimatu, odpověděl: „Rozhodně.“ Poté uvedl příklad genetické modifikace hovězího dobytka pomocí umělé inteligence, aby produkoval méně metanu, nebo využití umělé inteligence k tomu, aby se nějakým způsobem vyrábělo „maso bez krávy“.

Ritchie poukázal na to, že lidé nepřijímají myšlenku alternativního masa, a to je něco, co Gates také dobře zná, protože investoval do několika společností, které vyrábějí falešné maso, jako jsou Impossible Foods, Upside Foods a Beyond Meat.

V minulosti prohlásil, že „všechny bohaté země by měly přejít na 100% syntetické hovězí maso“ a že je optimistou, že výrobky z umělého masa budou pro spotřebitele „velmi dobrou“ alternativou, protože mnoho lidí se zdráhá vyřadit maso ze svého jídelníčku.

V listopadu loňského roku společnost Beyond Meat propustila téměř 20 % svých nevýrobních zaměstnanců v důsledku klesajícího prodeje, protože zákazníci se vyhýbají vysoce zpracovaným a nezdravým polotovarům. Kdysi velmi propagované akcie společnosti se propadly o více než 60 % a článek v New York Times nedávno označil laboratorně pěstované maso za „revoluci, která zemřela na cestě k večeři“. Některá hodnocení odhalila, že tyto výrobky nemají příliš velký přínos pro životní prostředí a možná dokonce způsobují více škody než užitku.

Gates jde také po dobytku a investuje do australského startupu, který se zaměřuje na to, aby krávy nekrmily metanové emise tím, že je krmí doplňkem stravy se syntetickou verzí složky červených mořských řas, která zakazuje tvorbu metanu.

Mluvčí Gatesova investičního fondu Breakthrough Energy Ventures uvedl: „Přestože krávy jsou významným zdrojem [skleníkových plynů], živočišná výroba zůstává jedním z nejlevnějších zdrojů bílkovin na světě, což znamená, že technologie, které mohou snížit emise ze stávajícího dodavatelského řetězce skotu dnes i v budoucnu, mají zásadní význam.“

Gates má možná spoustu nápadů, jak zacházet s krávami, ale opravdu mu leží na srdci zájmy životního prostředí? Řekl, že vidí AI jako potenciálně užitečnou při úpravě krav, ale co dopad, který má AI na klima?

Pokud je uhlík opravdu tak špatný, jak tvrdí, neměl by se zajímat o velkou uhlíkovou stopu spojenou s vývojem, údržbou a likvidací technologie AI? Očekává se, že emise z průmyslu IT technologií jako celku budou do roku 2040 představovat 14 % globálních emisí, zejména datová centra zapojená do AI, zatímco trénink modelů AI údajně vyprodukuje 626 000 liber oxidu uhličitého, což se rovná přibližně 300 zpátečním letům po USA.

Svalovat veškerou vinu za problémy planety na krávy a zamlčovat negativní dopad AI na životní prostředí samozřejmě dává mnohem větší smysl, když vezmeme v úvahu jeho nemalé finanční investice do masných alternativ a OpenAI.

Zdroj: foxbusiness.com,