Miliardáři Bill Gates a Jeff Bezos sázejí na newyorskou společnost Synchron jako na odpověď na Neuralink Elona Muska. (Foto: Flickr)

Společnost, kterou založili australští profesoři Tom Oxley a Nick Opie, 16. prosince oznámila, že uzavřela kolo financování série C v hodnotě 110 milionů dolarů, na němž se podílely společnosti Bezos Expeditions, Gates Frontier a ARCH Venture Partners.

Synchron Switch je „rozhraní mozek-počítač“, které se implantuje do cév na povrchu motorické kůry mozku prostřednictvím krční žíly.

Po nastavení rozhraní detekuje a bezdrátově přenáší informace z mozku, což umožňuje těžce ochrnutým jedincům ovládat osobní zařízení, aniž by museli používat ruce.

Finanční prostředky budou použity na klíčovou klinickou studii.

Endovaskulární soustava elektrod Stentrode (se svolením společnosti Synchron)

„Máme příležitost přinést první komerční [rozhraní mozek-počítač] ve své třídě,“ uvedl Oxley, který je zároveň generálním ředitelem společnosti Synchron, ve svém prohlášení.

„Problém ochrnutí je mnohem větší, než si lidé uvědomují. Na celém světě trpí postižením horních končetin 100 milionů lidí,“ dodal.

Výkonný ředitel společnosti ARCH Robert Nelson uvedl, že společnost Synchron pomáhá osobám s nevyléčitelným onemocněním „znovu získat spojení se světem.

„Je to vzrušující doba pro neurotechnologii,“ řekl.

Jak si vede v porovnání s Muskovým Neuralinkem?

V současné době probíhají klinické zkoušky ve Spojených státech a Austrálii, přičemž Opie uvedl, že zákrok je minimálně invazivní – což jej podle něj odlišuje od Muskova Neuralinku.

„Nemusíme odstraňovat pokožku hlavy a lebku ani vkládat elektrody přímo do citlivé mozkové tkáně,“ uvedl v komentáři, který získala agentura AAP.

„Přišli jsme na chytrý způsob, jak se dostat na správné místo v mozku jen pomocí přirozených tělesných dálnic a cév.“

Dodal, že díky tomu se pacienti po zákroku také rychleji zotavují.

Od roku 2020, kdy byl zákrok proveden v Královské melbournské nemocnici, obdrželi implantáty zatím čtyři australští pacienti s ochrnutím.

„Všichni tito pacienti byli schopni ovládat počítač svou myslí,“ řekl. „A nevyskytly se žádné závažné účinky související se zařízením.“

První americký pacient byl ošetřen v červenci 2022 v nemocnici Mount Sinai v New Yorku poté, co společnost Synchron získala v loňském roce schválení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Naproti tomu Muskův Neuralink dosud od tohoto orgánu schválení neobdržel a čelí také otázkám ohledně možného porušování dobrých životních podmínek zvířat.

Musk chtěl zahájit testy na lidech do šesti měsíců, přesto miliardář údajně oslovil i společnost Synchron ohledně potenciální investice.

Opie tvrdí, že žádná dohoda není na stole.

Mezi další investory patří společnosti Reliance Digital Health, Greenoaks, Alumni Ventures, Moore Strategic Ventures a Project X a také stávající investoři Khosla Ventures, NeuroTechnology Investors, METIS, Forepont Capital Partners, ID8 Investments a Shanda Group.

Zdroj: theepochtimes.com