Obsah soukromého rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách dosud vzbuzuje zájem amerických politiků. Dva přední představitelé amerického Senátu požádali ministerstvo zahraničí, aby jim poskytlo veškeré informace o této schůzce, včetně poznámek tlumočnice Bílého domu.
Zákonodárce znepokojuje, že prezident USA mohl zatajit sliby, které měl údajně dát svému ruskému kolegovi. O události píše portál Foreign Policy.
Dva přední demokraté ze senátního Výboru pro mezinárodní vztahy si přejí spatřit všechny záznamy a dokumenty, včetně poznámek tlumočnice, a také tajné telegramy, jež se týkají helsinské schůzky Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem. Obávají se, že hlava Bílého domu by mohla zatajit „jisté sliby," které dala ruskému prezidentovi.
Senátoři Bob Menendez a Jeanne Shaheenová se s touto žádostí obrátili na ministra zahraničí Mikea Pompea. Podle nich zůstaly jejich otázky o dvouhodinovém soukromém rozhovoru Trumpa a Putina bez odpovědi.
Senátoři ve svém dopise tvrdí, že Moskva využila mlčení Bílého domu o této schůzce pro vlastní zájmy. Prý si vyložila po svém záruky amerického prezidenta ohledně politiky v Sýrii a na Ukrajině.
Autoři dopisu si občas neberou servítky. Zároveň ale spíše prosí, aby jim Trumpova administrativa tyto dokumenty předala, zdůrazňuje Foreign Policy.
Publikace připomíná, že krátce po helsinském summitu uvažovali někteří politici o tom, že přinutí Trumpovu tlumočnici vypovídat před Kongresem. Byla totiž jedinou občankou USA, kromě samotného prezidenta, která byla přítomna při tomto rozhovoru.
V diplomatických kruzích však tento návrh nepodpořili. Mnozí měli za to, že to může vytvořit nezdravý precedens a podkopat posvátnost prezidentských soukromých rozhovorů. Proto nebyla snaha o získání informací od Trumpovy tlumočnice úspěšná.
Nicméně zákonodárci z obou stran politického spektra si stále stěžují na to, že toho vědí o jednáních Trumpa s Putinem opravdu velmi málo.
Asistent amerického ministra zahraničí pro Evropu a Eurasii Wess Mitchell, který promluvil na stejném zasedání, ujistil senátory, že Trumpova administrativa klade tvrdý odpor Rusku. Jako důkaz uvedl rozhodnutí Bílého domu o zvýšení výdajů na obranu v Evropě a také rozhodnutí uvalit významné sankce proti Moskvě. Zároveň Mitchell americké zákonodárce varoval před vnitropolitickými spory.
Zdroj: foreignpolicy.com