Floridské ministerstvo zdravotnictví vydalo celostátní výstrahu poté, co se čtyři lidé v Sarasotě nakazili malárií v lokálních případech, den poté, co americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo podobné upozornění pro Floridu a Texas. (Foto: Flickr)
„Všechny osoby byly léčeny a zotavily se. Malárie se přenáší prostřednictvím infikovaných komárů,“ uvedlo floridské ministerstvo zdravotnictví ve zprávě vydané 27. června.
Agentura uvedla, že v okolí města Sarasota, které leží nedaleko Tampy, budou prováděny pozemní a letecké postřiky zaměřené na komáry, aby se zmírnil přenos nákazy.
„Účinná léčba je snadno dostupná prostřednictvím nemocnic a dalších poskytovatelů zdravotní péče,“ uvedlo ministerstvo. „Osoby v této oblasti s příznaky horečky, zimnice, pocení, nevolnosti/zvracení a bolesti hlavy by měly okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.“
Zároveň doporučilo veřejnosti, aby kontrolovala rozmnožování komárů tím, že odstraní veškerou stojatou vodu, do které komáři kladou vajíčka.
„Vypusťte vodu z odpadkových košů, domovních okapů, kbelíků, krytů bazénů, chladicích boxů, hraček, květináčů nebo jakýchkoli jiných nádob, ve kterých se shromáždila rozstřikovaná nebo dešťová voda,“ uvádí se ve varování.
Místní obyvatelé by také měli přijmout preventivní opatření při pobytu venku: používat postřik proti hmyzu, vyhýbat se zamořeným oblastem a pokud možno nosit dlouhé rukávy a kalhoty.
Malárii způsobuje parazit Plasmodium vivax, který se šíří prostřednictvím komářího bodnutí, přičemž k největšímu počtu úmrtí dochází v tropických oblastech, jako je subsaharská Afrika. Malárii mohou přenášet pouze infikovaní komáři, nikoliv jiní lidé.
Mezi příznaky patří zimnice, horečka, únava, bolest hlavy, svalů, zvracení, průjem a nevolnost, může se objevit i anémie a žloutenka. Pokud se neléčí, mohou se u nakažených osob vyvinout závažnější komplikace a mohou zemřít.
Podle Zprávy o malárii ve světě, kterou vydala Světová zdravotnická organizace OSN, bylo v roce 2021 zaznamenáno přibližně 247 milionů případů malárie, přičemž odhadovaný počet úmrtí v tomto roce činil 619 000. Největší podíl měl africký region WHO, na který připadalo přibližně 95 % případů a 96 % úmrtí, uvádí se ve zprávě.
Malárie byla ve Spojených státech z větší části zlikvidována v roce 1951 poté, co úředníci rozprašovali pesticid DDT a vysušili bažiny ve venkovských oblastech. DDT bylo nakonec v roce 1972 ve Spojených státech zakázáno, ale v afrických zemích se stále používá.
Začátkem tohoto týdne Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že případy na Floridě a jeden v Texasu znamenají první lokální rozšíření malárie ve Spojených státech za posledních přibližně 20 let.
Zdroj: theepochtimes.com