Nejnovější bitevniky Eurofighter ve službách Bundeswehru jsou bezmocní proti ruské vzdušné obraně, uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine.

Autor článku Marco Seliger napsal, že německé letectvo nemá dostatečně pokročilé typy raket pro boj s komplexy S-400 a také konstatuje, že je v zásadě velmi obtížné vyřadit S-400 bez ztráty.

Na nedávno ukončených manévrech „Trident Juncture" cvičily síly NATO obranu proti útoku neurčeného nepřítele, uvedl Frankfurter Allgemeine. Oficiálně tyto manévry nebyly namířeny proti konkrétní zemi, ale v zákulisí existovaly zřejmé náznaky, že „nepřítelem" bylo pravděpodobně Rusko. Členové NATO, Polsko a pobaltské země se většinou bojí potenciální agrese Moskvy.

Jak Seliger nappsal, pokud se odrazí skutečná invaze do pobaltských států, NATO bude muset nejprve potlačit ruské systémy vzdušné obrany, aby zajistilo rychlý přesun svých vojsk do bojové oblasti. Současně bude muset aliance zapomenout na pomoc německé armády: Bundeswehr nyní není schopen účinně vypořádat se s nejnovějšími ruskými systémy protivzdušné obrany.
 
Podle autora to spočívá v nedávné modernizaci ruské armády, která byla mimo jiné přijala systém protivzdušné obrany S-400 „Triumf“, který je jedním z nejmodernějších systémů na světě. Takové komplexy nacházející se v Kaliningradu pokrývají většinu vzdušného prostoru nad Baltským mořem a Polskem. Přičemž nejnovější stíhačky Eurofighter ve službách německého letectva nejsou schopny se postavit takovým pozemním cílům.

Faktem je, že Eurofighter, který je nejdražším letadlem v historii německých vojenských letadel, byl původně vyvinut výhradně pro lov jiných letadel. Poté se ukázalo, že potřebuje další zbraně na ochranu před pozemními cíli, a to nejen bomby, ale i rakety. Systémy Eurofighteru však nebyly přizpůsobeny instalaci raket vzduch-země. Proto, aby se bránily proti systémům protivzdušné obrany, jako je S-400, musí Eurofightery létat doprovázeni víceúčelovými bitevníky Tornado. Zde je však problém, protože Tornada v Bundeswehru jsou vybavena raketami o poloměru 150 kilometrů, což jim nedává žádnou šanci proti S-400, jehož poloměr je o 100 kilometrů delší.
 
Zároveň Seliger poznamenal, že i když pomocí průzkumných letounů, dronů a satelitů je možné stanovit přesné souřadnice ruského komplexu, bude velmi obtížné jej úplně zablokovat, protože S-400 jsou vybaveny několika radary a odpalovacími rampami, které jsou od sebe vzdáleny a je nemožné je zasáhnout jediným úderem. „Takový komplexní a moderní systém, jako je S-400, nemůže být bez vysokých nákladů a bez vlastních ztrát zničen," citoval autor německý leteckého důstojníka.

Ruská vzdušná obrana je problém nejen pro Bundeswehr, poukázal Frankfurter Allgemeine. Ne tak dávno Rusko dokončilo dodávky komplexů S-300 do Sýrie, které jsou především zaměřeny na ochranu syrské oblohy před izraelskými bojovými letadly. Hlavním důvodem dodávky byl incident ze 17. září, kdy byla syrská vzdušná obrana chybně sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20. Ruská vláda obvinila z incidentu Izrael, jehož stíhačky byly skutečným cílem Syřanů pomocí zastaralého komplexu S-200 (jeho radar nedokázal rozlišit Il-20 od izraelských letadel). Nicméně s příchodem modelu S-300 se to znovu nestane, neboť jsou vybaveny moderním, výkonným radarem s vysokým rozlišením, který umožňuje odlišit ruský IL od stíhacího letounu F-16 izraelského letectva. Tato skutečnost by měla vážně komplikovat izraelské letecké operace v regionu. Tel Aviv již reagoval na dodávku S-300 a oznámil svůj záměr použít pokročilejší stíhací letouny F-35 se stealth technologií.
 
Co se týče Bundeswehru, německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová uvedla, že Německo nebude od USA kupovat F-35, ale bude vyvíjet vylepšenou verzi Eurofighteru. Kromě toho, jak publikace informovala, německá armáda se zaměří na bojové použití dronů.

Zdroj: pz.cz, faz.net