Poslední komentáře přispěly ke kontroverzi poté, co vůdce Reformy prohlásil, že NATO a EU svou „expanzí“ vyprovokovaly Rusko k invazi na Ukrajinu. (Foto: Flickr)

V sobotním článku v deníku Telegraph lídr britských reformistů a představitel brexitu uvedl, že plnohodnotná invaze ruského prezidenta Vladimira Putina v roce 2022 byla „nemorální“, ale dodal, že „pokud do ruského medvěda šťouchnete klackem, nedivte se, že zareaguje“.

Obhajoval tak své páteční komentáře v rozhovoru pro BBC, v němž uvedl, že rozšiřování NATO a Evropské unie na východ poskytlo Putinovi záminku k tomu, aby Rusům řekl, že „si pro nás zase přijdou“, a k válce.

„My jsme tuto válku vyprovokovali. Je to samozřejmě jeho vina. Využil toho, co jsme udělali,“ řekl v pátek Farage.

V sobotu Farage své výroky upřesnil a uvedl, že není a nikdy nebyl „apologetem nebo příznivcem Putina“, ale tvrdil, že „viděl, že se válka blíží“ a že Západ „nahrál Putinovi do karet“.

„Jak jsem od té doby několikrát jasně řekl, když šťouchnete ruského medvěda klackem, nedivte se, že odpoví. A pokud nemáte ani prostředky, ani politickou vůli se mu postavit, šťouchání do medvěda zjevně není dobrá zahraniční politika.“

Připomněl také komentáře pronesené v Evropském parlamentu v roce 2014 – krátce po ruské anexi Krymu -, v nichž zpochybnil vojenská cvičení NATO na Ukrajině.

„Chceme skutečně vést válku s Putinem? Protože pokud ano, tak na to jdeme určitě správným způsobem,“ řekl tehdy.

Farageovy výroky odrážejí výroky jeho blízkého přítele a spojence, bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který minulý týden v jednom z dílů podcastu „All In“ zopakoval svůj postoj, že vojenská expanze NATO je pro Rusko „provokací“ a že pod jeho vedením by k válce nedošlo.

Sunak a Starmer tlačí na pilu

Reformní Spojené království rychle získává na popularitě poté, co se Farage minulý měsíc vrátil do čela strany před britskými volbami, které se konaly 4. července. Podle průzkumu agentury YouGov provedeného před Farageovými výroky má tato pravicová strana 18 % hlasů, což je těsně za 20 % hlasů současných konzervativců. Labouristé mají výrazný náskok 36 %.

Komentáře povstaleckého politika však sklidily silnou kritiku od lídrů z obou konců politického spektra.

Premiér Riši Sunak v sobotu výroky odsoudil jako „zcela špatné“ a dodal, že tento postoj podobně „nahrává Putinovi“.

„Tento druh ústupků je nebezpečný pro bezpečnost Velké Británie, bezpečnost našich spojenců, kteří na nás spoléhají, a jen dále povzbuzuje Putina,“ řekl novinářům.

Předseda labouristů Keir Starmer označil tyto komentáře za „ostudné“ a uvedl, že Putin nese za invazi „plnou odpovědnost“.

Také bývalý premiér Boris Johnson ve svém příspěvku na X. stránce odmítl tyto výroky jako „odporné a historické bláboly“ a „kremelskou propagandu“.

Politický komentátor Timothy Ash mezitím zdiskreditoval Farageovo tvrzení, že ukrajinská přítomnost NATO v roce 2014 vyprovokovala Moskvu, a poznamenal, že tehdejší podpora členství Kyjeva ve vojenské alianci byla „velmi nízká“.

„Ukrajina se nechystala vstoupit do NATO v roce 2014 ani v roce 2022 a Moskva to věděla. Putin chtěl jen vytvořit nějakou PR záminku k invazi a Farage hraje na Putinův narativ, je jeho nástrojem,“ uvedl v pondělí e-mailem pro CNBC Ash, který je spolupracovníkem programu Rusko a Eurasie v Chatham House.

„Putin napadl Ukrajinu nikoliv kvůli rozšiřování EU nebo NATO, ale kvůli politice rozšiřování Ruska – Velkému Rusku a Putinově posedlosti obnovením SSSR, neboť již dávno prohlásil, že rozpad SSSR byl největší chybou ve 20. století. Šlo o ruské koloniální ambice a rozšíření,“ dodal.

Britské ministerstvo obrany v sobotním videopříspěvku na X uvedlo, že NATO již dříve vyvinulo „značné úsilí“ o navázání strategických vztahů s Ruskem, včetně protiteroristických a protidrogových iniciativ.

Zdroj: thetimes.com