Odborníci předpovídají nové problémy ve světové ekonomice do konce tohoto roku, informuje Bloomberg. (Foto: Bloomberg)
Specialisté si všimli nedávného oživení globální ekonomiky, nicméně mnoho obav zůstává nadále aktuálních. Podle Joachima Felsa, poradce pro globální ekonomiku správy investic v Pacifiku, země již procházejí vrcholem oživení, po kterém začne recese.
Vlády rozvinutých zemí již investovaly biliony dolarů na podpůrná opatření, aby se ekonomiky v pandemii vrátily do normálního stavu. Díky tomu v srpnu v USA prudce poklesla nezaměstnanost a zlepšila se situace na trhu s bydlením. Čínská ekonomika se zotavuje, výroba v Německu roste. Zároveň se rozvíjejícím se trhům dostalo „oddechu“ kvůli poklesu dolaru.
Ekonomové však tvrdí, že udržení pozic na všech těchto frontách nebude snadné. To bude vyžadovat, aby vlády zvýšily stimulace ekonomiky v době, kdy je mnoho připraveno omezit podpůrná opatření.
Například v srpnu bylo ve Spojených státech vytvořeno 1,4 milionu pracovních míst. Jak zdůraznil Ryan Sweet z agentury Moody's, ekonomika by měla „držet toto tempo“, ale bez finanční podpory to bude obtížné.
Existují i další varovné signály. Začátkem tohoto měsíce několik významných značek oznámilo zrušení pracovních míst. Mezi nimi Ford Motor Co. a United Airlines Holdings Inc.
Před listopadovými prezidentskými volbami navíc může zesílit napětí mezi USA a Čínou. To podkope obchodní důvěru, uvádí se v článku.
V Číně, kde byl koronavirus lokalizován před několika měsíci, spotřebitelé stále nechtějí utrácet peníze. Zároveň největší banky v zemi vykázaly nejhorší pokles zisků za více než deset let kvůli růstu nedobytných pohledávek.
Evropské továrny se snaží snížit náklady, protože slabá poptávka a nižší ceny zasáhly zisky.
Dalším problémem je riziko druhé vlny koronaviru. Warrick McKibbin z Brooking Institution varuje, že bude trvat dlouho, než se očkování rozšíří po celém světě. Odhadl škody na globální ekonomice způsobené pandemií v příštích letech na 35 bilionů dolarů.
Zdroj: msn.com