Evropa mění svou náladu: Tolik kritizovaný plot na maďarských hranicích se nyní stává příkladem pro všechny… (Foto: Flickr)
Dlouhodobé předpovědi již několik měsíců očekávají v Evropě silný vítr a vytrvalé severní proudění, které kontinent dlouho ovlivňovalo, pomalu nahrazuje jižní a východní proudění s občasnými, ale silnými západními nárazy. Očekává se, že tento stav bude pokračovat až do voleb do Evropského parlamentu v polovině příštího roku a následných mocenských jednání.
Změnu směru větru právě potvrdil „hlavní meteorolog“ Manfred Weber, předseda parlamentní frakce Evropské lidové strany. Německý politik, který má pro současné změny cit, nedávno prohlásil:
„Pokud neexistuje jiný způsob, jak zastavit nelegální přistěhovalectví, musíme být připraveni postavit ploty.“
Nebylo tomu tak vždy, neboť před osmi lety se postavil ve jménu „Willkommenskultur“, kterou hlásala Angela Merkelová, a byl tak proti hranicím, že se dokonce odvolával na „Mutti“ (německá přezdívka „matky“ Merkelové) a v roce 2017 se v příspěvku na Twitteru přímo obrátil na Donalda Trumpa, když řekl: „Nestavíme zdi, chceme stavět mosty“.
Webera však „Mutti“ zklamala, protože přestože byl v posledních volbách do Evropského parlamentu jedničkou na kandidátce lidovců, nemohl kandidovat, protože Viktor Orbán a Emmanuel Macron, které často kritizoval, našli pro vedení Evropské komise někoho vhodnějšího.
Ačkoli tehdy korunovaná Ursula von der Leyenová od té doby zklamala a korupční kauzy jí nebyly vzdálené, postup před čtyřmi lety by pro ni mohl být poučný: Na první místo se dostala jako téměř neznámá kandidátka proti Weberovi, který se zdál být jistým vítězem. Tento týden lobboval za to, aby ho koalice Evropské lidové strany zařadila příští rok na první místo své kandidátky, ale nestačí, aby byl doma přijatelný, protože Evropa už má zřejmě dost toho, že jí Německo diktuje agendu. Meloniho Itálie už dala jasně najevo, že chce migraci omezit, a francouzský prezident Emmanuel Macron se v posledních týdnech proti německé linii staví ještě okázaleji.
Macron, někdy kritický k samotnému maďarskému premiérovi, si uvědomil, že nemá co ztratit, protože podle francouzské ústavy nemůže být potřetí prezidentem a zatím si ho pamatujeme jen díky protestům žlutých vest a důchodové reformě, které se do evropských dějin těžko zapíší.
Ve snaze vytvořit pozitivnější image nasadil nezvykle přátelský tón vůči Číně a poté prohlásil, že Evropa by se měla starat o své vlastní zájmy a její představitelé by měli usilovat o vytvoření autonomie. Nejhlasitěji protestovala německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která neuznávala měnící se vítr a prohlásila, že pro takový nesouhlas není v EU místo. Macron se však nenechal tak snadno zviklat a podle agentury Bloomberg jde nyní ještě dál a spojil síly s Číňany, aby letos přivedl k jednacímu stolu strany, které uvízly v bažině rusko-ukrajinské války.
To vše během jediného týdne:
- Ploty na hranicích,
- ochrana evropských zájmů a příměří, které má zabránit eskalaci války, už nejsou ďábelským dílem,
- a poté, co Meloni, Weber a Macron nyní podpořili Viktora Orbána.
Pokud to tak půjde dál, bude v květnu příštího roku mainstream stát za maďarským premiérem, kterého dříve evropské elity odmítaly jako antihumánního, autoritářského a proputinovského.
Zdroj: rmx.news