S rostoucím prodejem elektromobilů začala Evropa budovat svou kapacitu na výrobu baterií na kontinentu. (Foto: Wikimedia)
Čína, Japonsko a Jižní Korea vyrábějí většinu světových baterií pro elektromobily.
Podle červnové zprávy nevládní organizace Transport & Environment (T&E) má Evropa nyní projekty na vybudování 38 gigatováren s celkovou roční produkcí 1.000 gigawatthodin (GWh) a odhadovanými náklady 40 miliard eur (48 miliard dolarů).
Této roční dodávky by mohlo být dosaženo do roku 2029–2030 a odpovídalo by to výrobě 16,7 milionu bateriových elektrických vozidel, sdělil mluvčí společnosti T&E.
Ve Švédsku očekává společnost Northvolt dosažení roční produkce 150 GWh v Evropě do roku 2030, přičemž nyní je ve výstavbě jeden závod a dva mnohem větší jsou na rýsovacím prkně.
Northvolt již dříve uvedl, že výrobní kapacita do roku 2024 dosáhne 32 GWh, což je dostatek baterií pro 600 tisíc elektrických vozidel ročně.
Automobilky, které jsou pod tlakem na přechod z vozidel na fosilní paliva, vkládají peníze do výroby baterií.
Německý gigant Volkswagen již investoval do společnosti Northvolt a také plánuje vybudování dalších pěti bateriových závodů.
Jednotka luxusních sportovních vozů společnosti Volkswagen Porsche AG v neděli rovněž uvedla, že zakládá společný podnik se společností Customcells – společností v jižním Německu specializující se na lithium-iontové články – na výrobu vysoce výkonných baterií, které výrazně zkrátí dobu nabíjení.
Společnost Stellantis, která vlastní značky jako Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge a Fiat, pracuje na dvou vlastních závodech, zatímco elektrický průkopník Tesla chce do roku 2030 učinit ze své budoucí gigatovárny poblíž Berlína jeden z největších závodů na výrobu baterií na světě s kapacitou 250 GWh.
Evropské vlády projekty podporují, protože chtějí, aby si kontinent zachoval hlavní roli v budoucí automobilové výrobě.
Asijští výrobci také investují v Evropě, přičemž čínská skupina AESC plánuje spolupráci s Toyotou a Renaultem na továrnách na baterie v Británii a Francii.
Dvě jihokorejské společnosti, LG Chem a SKI, již otevřely továrny v Polsku a Maďarsku a čínská CATL právě staví jednu v Německu.
Zdroj: e.a.com