V souvislosti s výskytem ohnisek ptačí chřipky v několika zemích po celém světě zajistila Evropská unie dávku preventivních vakcín, aby se připravila na možné šíření mezi lidmi. (Foto: Flickr)

Evropská komise společně zakoupila 665 000 předpandemických dávek vakcíny zaměřené na ptačí chřipku a využila opci na 40 milionů dávek v příštích čtyřech letech, oznámila dnes (11. června) výkonná moc.

Smlouvu jménem patnácti členských států podepsal Úřad pro připravenost a reakci na mimořádné zdravotní situace (HERA).

„HERA opět ukazuje Evropskou zdravotnickou unii v akci tím, že zajišťuje naši připravenost,“ uvedl mluvčí Komise na tiskové konferenci v Bruselu.

Ačkoli bylo v chovech po celém světě zjištěno několik ohnisek ptačí chřipky, přenos na člověka je stále vzácný a omezuje se na osoby v úzkém kontaktu s nakaženými zvířaty a kontaminovanými prostory.

Jedna z posledních zpráv pochází z Mexika, kde 24. dubna zemřel 59letý muž poté, co se nakazil ptačí chřipkou H5N2, což potvrzuje první nákazu člověka tímto kmenem viru.

Od roku 2022 byly ve Spojených státech hlášeny další čtyři případy nákazy lidí, z toho tři od začátku letošního roku, všechny mezi pracovníky mléčných farem.

Americké Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí hodnotí současné riziko pro veřejné zdraví jako nízké a v současné době monitoruje ohniska nákazy u drůbeže a dojnic.

Podle tiskové zprávy je Evropská komise v kontaktu s orgány třetích zemí, aby si vyměňovala informace o situaci i o opatřeních pro prevenci a zvládání nákazy.

Dosud nebyla nikde hlášena žádná nákaza z člověka na člověka a riziko přenosu zoonotické chřipky na širokou veřejnost je považováno za nízké, uvedlo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Komise rovněž uvedla, že v EU nebyly hlášeny žádné aktivní případy nákazy ptačí chřipkou u lidí.

První zásilky vakcín se již připravují a budou odeslány do Finska k okamžitému očkování pracovníků ohrožených expozicí, jako jsou pracovníci drůbežích farem a veterináři.

Patnáct členských států, které se na tomto nákupu podílejí, tak činí prostřednictvím dohody EU o společném zadávání veřejných zakázek na lékařská protiopatření. Tento mechanismus umožňuje zúčastněným zemím dobrovolně a flexibilně společně nakupovat lékařská protiopatření.

Tato protiopatření zahrnují vakcíny, léčiva a zdravotnické prostředky a mohou být použita jako alternativa nebo doplněk jakéhokoli nákupu na národní úrovni.

Zdroj: euronews.com