Maďarsko je obviňováno ze systematického ignorování azylových pravidel EU. (Foto: Flickr)

Evropský soudní dvůr (ESD) nařídil Maďarsku zaplatit paušální částku 200 milionů eur za dlouhodobé omezování práva na azyl v této zemi.

Kromě toho bude muset Maďarsko zaplatit 1 milion eur za každý den prodlení. Peníze budou automaticky odečteny z přiděleného podílu Maďarska na rozpočtu EU, jehož část zůstává kvůli podobným právním problémům zmrazena.

Neplnění povinností „představuje bezprecedentní a mimořádně závažné porušení práva EU“, uvedl ESD v tiskové zprávě.

Spor se táhne od prosince 2020, kdy soud poprvé rozhodl, že Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána omezilo přístup k azylovému řízení pro osoby, které v zemi žádají o mezinárodní ochranu, čímž „prakticky znemožnilo“ podání žádosti.

Maďarským úřadům bylo rovněž vytknuto, že nezákonně drží žadatele o azyl v tzv. tranzitních zónách za podmínek, které se rovnají zadržování, a porušují jejich právo na odvolání.

Tato „systematická“ praxe se podle tehdejšího soudu týkala i toho, že policisté násilně eskortovali státní příslušníky třetích zemí, kteří do Maďarska přicestovali nelegálně, na druhou stranu plotu postaveného několik metrů od hranic se Srbskem, „na pruh země zbavený jakékoli infrastruktury“.

Budapešť se bránila, že migrační tlak odůvodňuje výjimky, ale tribunál tento bod odmítl.

Jelikož Maďarsko rozhodnutí z prosince 2020 ignorovalo, Evropská komise zahájila nové právní kroky, které vyústily ve čtvrteční rozsudek.

Zdroj: euronews.com