Světová obchodní organizace (WTO) povolila Evropské unii uvalit cla na americké zboží v hodnotě čtyř miliard dolarů jako odvetu za to, že Washington podporuje amerického výrobce letecké technicky Boeing. Uvedli to diplomaté EU a připravili se na jedenáctihodinové střetnutí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. (Foto: Wita.org)

Loni obdobně začaly Spojené státy zavádět cla na evropské zboží za 7,5 miliardy dolarů kvůli státní podpoře pro Airbus, což je evropský konkurent Boeingu. Spor o podporu výroby letecké techniky se mezi USA a EU táhne už 16 let, což zažili čtyři američtí prezidenti.

V roce 2014 Spojené státy a Boeing formálně obvinily několik evropských zemí z porušování obchodních dohod tím, že poskytly společnosti Airbus půjčky za nižší než tržní ceny. EU později podala souběžnou žalobu proti základním dotacím americké vlády pro Boeing, což dále rozjitřilo transatlantické vztahy.

Evropské zdroje Reuters tvrdí, že čtyřmiliardová suma nezahrnuje dřívější rozhodnutí WTO o cla ve výši 4,2 miliardy eur, a že tedy EU může uvalit cla na zboží z USA v celkové hodnotě 8,2 miliardy eur.

Americké zdroje to ovšem popírají s tím, že daňové zákony USA, k nimž se dřívější rozhodnutí o clech vztahovalo, již neplatí.

Podle analytiků může nynější verdikt WTO, který dává každé ze stran právo uvalit cla na dovoz letadel z druhé země, vytvořit podmínky pro to, aby EU a USA zasedly k jednacímu stolu a urovnaly vleklé spory týkající se veřejné podpory pro výrobce letadel.

Brusel považuje své cla – schválené WTO minulý měsíc – za důležitou páku při jednáních o ukončení sporu, který začal v roce 2004.

„Očekával bych, že cla budou uvalena příští úterý nebo ve středu,“ uvedl diplomat EU.

Americký obchodní zástupce Robert Lighthizer minulý měsíc varoval, že jakákoli cla EU „vynutí reakci USA“ a Trump pohrozil „tvrdším úderem“.

V říjnu 2019 zavedl Washington cla na letadla Airbus a další evropské výrobky, jako jsou sýr, olivy, a jednosladová whisky. Tyto dva případy dohromady představují dosud největší korporátní obchodní spor na světě.

Poté, co vlády EU odložily cla, aby se vyhnuly střetům s americkou prezidentskou kampaní, formálně schválily cla v úterý, v den voleb, ale nyní musí rozhodnout o jejich načasování.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden se blíží k vítězství ve volbách v USA, ale republikánský Trump zůstane prezidentem do 20. ledna a má dostatek prostoru ke zvýšení amerických cel na Evropu, která byla uvalena souběžně kvůli dotacím pro Airbus.

„Nová cla zasáhnou americká letadla a jejich součástky, ovoce, ořechy a další zemědělské produkty, pomerančový džus, některé lihoviny a další zboží od stavebních strojů po kasinové stoly,“ uvedli diplomaté EU.

Evropská komise uvedla, že dolaďuje, co považuje za svá odvetná práva pro případ, že by s Washingtonem nebylo nalezeno dohodnuté řešení, včetně okamžitého pozastavení amerických cel.

USA jsou oprávněny uvalit cla na evropské zboží ve výši 7,5 miliard USD, ale nevyužily celou kvótu. Mohlo by to zvýšit cla na různé zboží nebo rozšířit cílový seznam.

Chris Swonger, prezident a generální ředitel amerického výboru pro destilované lihoviny, uvedl, že jakákoli cla EU na lihoviny by dále devastovala průmysl, který již zaznamenal pokles vývozu whisky z USA do Evropy o 41 % kvůli předchozím clům EU.

Evropští výrobci vyjádřili podobné stížnosti ohledně amerických cel. Politici na obou březích oceánu Atlantiku jsou pod rostoucím tlakem, aby zabránili tomu, aby letecký spor poškodil další průmyslová odvětví.

Británie, partner francouzského Airbusu, se zavázala, že „ponechá všechny možnosti otevřené“.