EU schválila mouku z larev k širokému použití v potravinách

Nabídka kontroverzních možností, jak konzumovat žluté moučné červy na evropských stolech, se rozšiřuje. (Foto: Flickr / ilustrační)
Evropská komise dala zelenou k uvedení na trh mouky z celých larev moučného červa Tenebrio molitor (známého také jako žlutý moučný červ) ošetřených UV zářením a zařadila ji mezi „nové potraviny“ EU, tedy potraviny nového typu, které se před květnem 1997 nekonzumovaly „ve významném množství“.
Larvy žlutých moučných červů již dostaly od Bruselu zelenou k prodeji v „sušené“ a „mražené a práškové“ formě.
Nyní EU schválila také používání mouky z larev ošetřené ultrafialovými paprsky, která se poté zpracovává na chléb, rohlíky, koláče, těstoviny, výrobky z tavených brambor, sýry a mléčné výrobky a ovocné a zeleninové kompoty.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je považuje za „bezpečné“, ale náměstek ministra zdravotnictví Marcello Gemmato uvedl, že Itálie bude sledovat, aby byla dodržena „zásada transparentnosti a právo občanů vybírat si s plným vědomím, co konzumují, prostřednictvím etiket a podrobných informací“.
Po dobu následujících pěti let bude moci nové potraviny uvádět na trh pouze francouzská společnost Nutri’Earth, která je lídrem v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví, pokud jiná společnost nezíská povolení nebo souhlas od samotné společnosti Nutri’Earth.
Po dobu následujících pěti let bude moci novou potravinu uvádět na trh pouze francouzská společnost Nutri’Earth, která je lídrem v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví, pokud jiná společnost nezíská povolení nebo souhlas od samotné společnosti Nutri’Earth.
To vedlo k rozhořčení europoslanců Alexandra Bernhubera z EPP a Laurence Trochu z ECR, kteří se minulý týden pokusili proti autorizaci v Evropském parlamentu vystoupit s námitkou – podpořili ji mimo jiné europoslankyně Ligy Silvia Sardone a Paolo Inselvini z Bratrstva Itálie (FdI), který ji označil za „urážku evropských zemědělců“, ale bez úspěchu.
Výbor pro životní prostředí (ENVI) pak námitku zamítl jen o několik hlasů. Aniž by je Brusel vnucoval evropským spotřebitelům na jejich stoly, povolil od roku 2021 vstup čtyř druhů hmyzu na jednotný trh jako nové potraviny a považuje je za „alternativní zdroj bílkovin“.
Spolu s larvou žluťáska se na zkráceném unijním seznamu objevuje také „zmrazená, sušená a prášková“ saranče stěhovavá a „zmrazený, sušený a práškový“ a „částečně odtučněný“ cvrček domácí (odborný název: Acheta domesticus). Čtvrtým a posledním hmyzem povoleným v roce 2023 Bruselem byl Alphitobius diaperionus neboli moučný červ.
Trh s novými potravinami je stále ještě málo rozvinutý, ale brzy by se na něm mohlo objevit kontroverzní maso vypěstované v laboratoři: žádost francouzského start-upu Gourmey o povolení prodeje foie gras vypěstovaných ve zkumavkách leží od léta na stole Evropské komise.
#IMCAP Spolufinancováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie. Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nemohou nést odpovědnost.
Zdroj: ansa.it