Na začátku února Estonsko, Lotyšsko a Litva odpojí své rozvodné sítě od ruské frekvenční oblasti a z hlediska dodávek energie budou dočasně fungovat jako „ostrov“. (Foto: Flickr)

To v obecné rovině znamená, že veškerá spotřeba elektřiny bude muset být pokryta domácími výrobními kapacitami. Není však důvod k obavám, protože pravděpodobnost výpadků dodávek elektřiny zůstává velmi nízká.

Ráno 8. února začnou pobaltské země odpojovat svá elektrická vedení napojená na Rusko a Bělorusko, což je dědictví po Sovětském svazu. Proces začne v Litvě a skončí v Estonsku.

Do večera 9. února bude litevské vedení připojeno k polské soustavě a ke kontinentální evropské síti. V mezidobí si budou muset tyto tři země poradit z velké části samy.

„V nejlepším případě půjde vše hladce, v nejhorším dojde k výpadku proudu na 72 hodin“: V Estonsku se obyvatelé připravují na tři dny bez elektřiny, aby se odpojili od ruské energie systém.

„Estonská premiérka Kristen Michal vyzvala občany, aby byli připraveni na to, že nejhorší scénář po odpojení estonské energetické soustavy od Ruska zahrnuje výpadek proudu na 72 hodin. Estoncům poradil, aby se zamysleli nad tím, co by dělali, kdyby se něco takového stalo. Michal dodal, že hlavní je vše pečlivě promyslet a zachovat klid.

„V nejlepším případě se nic nestane, pokud nastanou problémy, dalším krokem je určit, které spotřebitele je třeba odpojit. „Nejhorší scénář: 72hodinový výpadek proudu“.

Desynchronizace s ruskou a běloruskou elektrickou sítí a synchronizace s kontinentální evropskou sítí bude stát v průměru něco málo přes euro měsíčně na jednoho koncového uživatele v Estonsku, což je přibližně 15 eur ročně, které se připočítají k účtům.

Zdroj: news.err.ee