Islámábád označil nálet indického letectva na cíle v Pákistánu za akt agrese. Premiér Imran Chán vyzval armádu a pákistánské občany, aby se připravili na jakoukoliv eventualitu.
Agentura Bloomberg s odkazem na indického funkcionáře, který si přál zůstat v anonymitě, uvedla, že při leteckém úderu na pákistánské město Balakot bylo zabito přes 300 lidí. Útok se vedl na výcvikový tábor teroristické organizace Džaíš-e-Muhammad.
Kancelář pákistánského premiéra Imrana Chána zveřejnila prohlášení, podle kterého Pákistán na nálet odpoví „v čas a místě, které si určí". Rovněž odmítlo tvrzení indické stany, že se nálet vedl proti výcvikovému táboru teroristů nebo že při něm došlo ke značným ztrátám na životech. „Indická vláda se opět odhodlala na prospěchářské, bezohledné a fiktivní tvrzení," stojí v prohlášení pákistánského premiéra.
Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší na tiskové konferenci uvedl, že Indie porušila dělící linii. „Indie dnes spáchala akt agrese proti Pákistánu. Označil bych to za vážnou agresi," řekl Kureší.
20. února velitelství pákistánské armády ve městě Kvéta poručilo místním nemocnicím, aby se připravily přijímat raněné v případě vypuknutí války.
Vztahy mezi dvěma jadernými mocnostmi se vyostřily 14. února, kdy došlo k teroristickému útoku proti indickým příslušníkům ozbrojených sil. Zemřelo při něm přes 40 lidí. Odpovědnost za útok na sebe vzala skupina Džaíš-e-Muhammad, která je na seznamu OSN teroristických organizací. Indie obviňuje Islámábád z toho, že této skupině poskytuje podporu a útočiště.
Pákistánská vláda odpovědnost za útok odmítá a premiér Chán v televizním projevu 19. února varoval, že se Pákistán za jakýkoliv útok ze strany Indie pomstí.
Současná krize představuje největší eskalaci od roku 2001, kdy Indie a Pákistán rozmístily balistické střely a vojáky podél své hranice. Krize byla důsledkem teroristického útoku proti indickému parlamentu v Novém Dillí, ze kterého byla rovněž obviněna organizace Džaíš-e-Muhammad.
Od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 Indie a Pákistán vedly celkem tři války kvůli Kašmíru, na který si činí nároky oba státy. Naposledy indické síly porušily dělící linii a zaútočily na pákistánské cíle v roce 1971.
Payload of hastily escaping Indian aircrafts fell in open. pic.twitter.com/8drYtNGMsm
— Maj Gen Asif Ghafoor (@OfficialDGISPR) February 26, 2019