V den, kdy se neustále objevují zprávy o tocích plynu do Evropy, včetně potenciální sabotáže plynovodu Nord Stream, před několika hodinami ruský státní plynárenský gigant Gazprom PJSC varoval, že je ohrožen další významný zdroj toků plynu do Evropy, a to jen několik hodin poté, co byly tři masivní plynovody zasaženy podezřením ze sabotáže. (Foto: Flickr)
Jak uvádí agentura Bloomberg, v dramatické eskalaci energetického konfliktu mezi Ruskem a Evropou během necelých 24 hodin byl plynovod Nord Stream vyřazen z provozu něčím, co podle německých představitelů vypadalo jako sabotáž. Gazprom poté uvedl, že jedna ze dvou zbývajících tras přivádějících plyn do Evropy – přes Ukrajinu – je kvůli právnímu sporu ohrožena.
Konkrétně, jak poznamenává agentura Reuters, Gazprom odmítl veškeré nároky ukrajinské energetické společnosti Naftogaz v arbitrážním řízení o tranzitu ruského plynu a oznámil to rozhodčímu soudu. Zároveň uvedla, že Rusko může proti Naftogazu zavést sankce v případě, že bude v arbitrážním řízení pokračovat, což by znamenalo, že Gazpromu by sankce zakázaly platit Ukrajině tranzitní poplatky.
Naftogaz zahájil nové arbitrážní řízení proti Gazpromu na začátku tohoto měsíce s tím, že ruská společnost neplatí za poskytované služby přepravy plynu přes Ukrajinu. Společnost uvedla, že „finanční prostředky za tranzit plynu nebyly ze strany Gazpromu zaplaceny ani včas, ani v plné výši“.
Gazprom v úterý uvedl, že Naftogaz neměl žádné „vhodné důvody“ pro odmítnutí svých závazků týkajících se tranzitu přes bod Sokhranovka, který je klíčovou trasou pro vývoz ruského plynu do Evropy.
V květnu Ukrajina pozastavila tok plynu přes Sochranovku, kudy podle ní proudí téměř třetina paliva dodávaného z Ruska do Evropy přes Ukrajinu, a obvinila z toho Moskvu s tím, že přesune toky jinam.
Po zprávě, že Rusko možná brzy zastaví tranzit zemního plynu přes Ukrajinu, ceny plynu rychle vyskočily téměř o 20 %, protože obchodníci vzali v úvahu, že Evropa bude muset tuto zimu – a nejen ji – žít bez ruského plynu.
Gazprom uvedl, že právní spor může Moskvu přimět k sankcím vůči ukrajinskému Naftogazu. Pokud by se tak stalo, Gazprom by nebyl schopen platit tranzitní poplatky, uvedla společnost na Telegramu, což by ohrozilo toky.
„V praxi to bude znamenat zákaz pro Gazprom plnit závazky vůči sankcionovaným subjektům v rámci dokončených transakcí, včetně finančních transakcí,“ uvedla společnost.
Pokud, nebo spíše až, budou dodávky přes Ukrajinu zastaveny, zůstane Gazpromu posílat plyn pouze prostřednictvím plynovodu TurkStream do Turecka a několika evropských zemí, které s Ruskem nepřerušily obchodní vztahy.
Zdroj: zerohedge.com