Turecký prezident Recept Tayyip Erdogan napadl chystané zavírání mešit v Rakousku spolu s následným vypovídáním Tureckem financovaných imámů, kdy říká, že tento krok je proti-islámský a slibuje za něj odvetu.
„Mám strach, že ta opatření přijatá rakouským ministerským předsedou dovedou svět k válce mezi křížem a půlměsícem,“ řekl Erdogan v projevu v Istanbulu, o němž referovala AFP.
Rakouská populistická vláda v pátek ráno na tiskové konferenci učinila prohlášení o tom, co provede jako součást kampaně vládní koalice proti radikální islamistické ideologii a proti vlivu zemí, jako je Turecko, na rakouskou islámskou komunitu, hlásí Kronen Zeitung.
Média hlásí, že celkem by mohlo být vypovězeno mezi 40 a 60 imámy, včetně jejich rodin. Všichni tito imámové jsou obviněni, že přijímají peníze ze zahraničí. V 11 případech bylo zahájeno vyšetřování. Dvěma z těchto imámů už odmítli prodloužení jejich povolení k pobytu.
Mezi mešitami, jimž hrozí zavření, je Mešita šedých vlků na náměstí Antonsplatz ve vídeňském okrsku pracující třídy Favoriten, kde došlo k vyhlášení opětovného uzákonění vlády Turecka nad Gallipoli.
Dalších šest mešit je ve Vídni, v Horních Rakousech a v Carinthii, z nichž ze všech se údajně šíří skalní salafistické učení.
Pan Erdogan v sobotním projevu řekl: „Říkají, že z Rakouska vykopou naše muže víry. Myslíte si snad, že nebudeme reagovat, když budete páchat až takovéto věci?“
„To znamená, že budeme muset něco udělat,“ dodal, aniž by to rozváděl.
V Rakousku žije 360 000 lidí tureckého původu včetně 117 000 tureckých občanů.
Vztahy mezi a Ankarou a Vídní jsou napjaté už od nezdařilého puče proti Erdoganovi v roce 2016, po němž následovala vlna zatýkání. Tento projev pana Erdogana předchází prezidentské a parlamentní volby 24. června, v nichž čelí tvrdé opozici.
Během loňského tureckého referenda o rozšíření prezidentských pravomocí bylo napětí mezi Vídní a Ankarou vysoké poté, co Rakousko prohlásilo, že nedovolí akce spojené s kampaní.
Tato nová politika přichází po četných skandálech za účasti rakouských mešit včetně jednoho, v němž islamisté kuli pikle za svržení vlády a její nahrazení islamistickým kalifátem. Minulý týden se pod palbu dostlala společnost ATIB, když jistá turecká mešita vystavila obrázky dětí skládajících přísahu Tureckému státu.
Zdroj: breitbart.com