Veteráni operací britských speciálních jednotek v Afghánistánu se při veřejném vyšetřování svěřili se svými obavami, že při náletech na bojovníky Talibanu byli pravidelně zabíjeni i nebojovníci – včetně mladistvých do 16 let. (Foto: X)

Jeden z vysokých důstojníků uvedl, že elitní vojáci měli „zlatou propustku, která jim umožňovala beztrestně vraždit“. 

Nezávislé vyšetřování týkající se Afghánistánu, které zahájilo ministerstvo obrany v prosinci 2022, bylo vyvoláno dokumentem BBC , který dospěl k závěru, že příslušníci jedné elitní jednotky Special Air Service (SAS) zabili za pochybných okolností za pouhých šest měsíců 54 lidí, přičemž velká část z nich byla zabita poté, co se vzdali zadržení. 

Vojáci, kteří vypovídali při vyšetřování, netvrdili, že byli sami svědky vražedných vražd. Z dokumentů ministerstva obrany však vyplývá, že několik důstojníků speciálních sil v roce 2011 deklarovalo své obavy, že SAS zřejmě běžně popravuje Afghánce, přičemž jeden z nich napsal, že SAS a vraždy jsou „pravidelnými společníky“.

Jeden z vojáků, který při vyšetřování vypovídal a který je ve vyšetřovacích dokumentech označen jako N1799, zopakoval výpovědi člena SAS, s nímž absolvoval výcvik: 

„Během těchto operací se říkalo, že ‚všichni muži v bojovém věku jsou zabiti‘ na cíl bez ohledu na to, jakou představují hrozbu, to se týkalo i těch, kteří nedrží zbraně. Bylo rovněž uvedeno, že ‚muži v bojovém věku‘ byli popravováni na místě, uvnitř komplexů, za použití různých metod poté, co byli spoutáni. V jednom případě bylo zmíněno, že před usmrcením pistolí byl jednotlivci na hlavu nasazen polštář... Předpokládám, že mě nejvíce nešokovala poprava potenciálních členů Talibanu, která byla samozřejmě špatná a nezákonná, ale spíše věk a metody a, víte, detaily jako polštáře.“

Na otázku, zda oběti byly mladší 16 let, voják odpověděl: „Nebo mladší. 100%.“ Další výpovědi se týkaly svědectví o tom, že vojáci SAS si vymýšleli podmínky, které měly sloužit jako záminka k zabití zadržených. Zejména operátoři SAS prý nosili zbraně, které by upustili vedle zadržených, aby se mohlo tvrdit, že byli zastřeleni v sebeobraně. „Bylo také naznačeno, že čin [shozené zbraně] byl znám jako ‚pan Wolf‘ – údajně odkaz na fiktivního opraváře Winstona Wolfa z filmu Pulp Fiction,“ vysvětluje Sky News

Vysocí důstojníci elitní speciální služby královského námořnictva (SBS), kteří si vzpomněli na „počty mrtvých“ v americké válce ve Vietnamu, v roce 2011 uvedli, že se obávají, že jednotky SAS, které dorazily do Afghánistánu po službě v Iráku, se soustředí na sčítání zabitých , jak vyplývá z analýzy dokumentů vyšetřování, kterou právě zveřejnilaBBC

Vysocí důstojníci SBS se tehdy svěřili s podezřením, že jednotky SAS předkládají nečestné zprávy o svých akcíchběhem takzvaných „záměrných zadržovacích operací“ – nočních nájezdů zaměřených na podezřelé povstalce Talibanu. Jeden z důstojníků varoval, že by se nakonec sami mohli ocitnout pod drobnohledem, a řekl svému staršímu kolegovi: „Pokud tomu nebudeme věřit my, pak tomu nebude věřit nikdo jiný, a až se objeví další WikiLeaks, pak budeme staženi s nimi.“

Jeden z důstojníků vyšetřovatelům řekl, že vrchní velitel britských speciálních sil v Afghánistánu měl zřejmě pocit, že vojáci pod jeho velením jsou nezpochybnitelní, a řekl, že nedostatek odpovědnosti a disciplíny je „ohromující“. 

Zjevně vražedné chování SAS vyvolalo v afghánských speciálních silách silnou nevraživost, která se při setkání v únoru 2011 vystupňovala do té míry, že na jednoho britského důstojníka byla vytažena zbraň. V e-mailu zveřejněném v rámci vyšetřování důstojník SBS tehdy vyprávěl: „Nikdy předtím jsem nezažil tak nepřátelské setkání – opravdový křik, mávání rukama a v jedné fázi jsem zíral do hlavně 9mm zbraně – to vše bylo dost nepříjemné.“

Zde je reportáž BBC z července 2022, která čerpá z celého dokumentu „Panorama“, který inspiroval britské vyšetřování – to stále probíhá. Čeká nás v budoucnu podobné vyšetřování v USA?