Turecko není spokojeno s jednáními s Ruskou federací ohledně syrského Idlibu. Země je připravena zahájit vojenskou operaci v regionu. Prohlásil to turecký prezident Tayyip Erdogan. (Foto: Wikimedia)
První etapa jednání se konala minulý týden v Ankaře na pozadí eskalace napětí v severozápadní Sýrii. Druhá fáze jednání proběhla v pondělí a úterý v Moskvě.
„Pokud země, s nimiž jednáme, nedělají to, co je v Idlibu zapotřebí, uděláme to sami. Dosud jsme neobdrželi výsledek jednání, který by nás uspokojil. Jsme plně připraveni na vlastní operaci v Idlibu. Je to jen otázkou času, můžeme ji zahájit kdykoli, je to pro nás životně důležitá operace."
Dodal, že projednal možné akce Turecka v Idlibu během telefonních rozhovorů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
„Nenecháme Idlib režimu, ten ještě nechápe naši odhodlanost. Jsme odhodláni udělat z Idlibu bezpečné místo pro civilní obyvatelstvo i pro Turecko bez ohledu na to, jaké jsou náklady," řekl Erdogan.
Erdogan již dříve řekl, že vyzval svého ruského protějška Vladimira Putina, aby vyvinul tlak na syrského prezidenta Bašára Asada za účelem zastavení ofenzívy syrské armády v provincii Idlib a její stažení do konce února od tureckých pozorovatelských stanovišť. Jinak Erdogan hrozil vojenskou reakcí.
V souladu s dohodnutím dosaženým v květnu 2017 během jednání zástupců Ruska, Íránu a Turecka v Astaně (nyní Nur-Sultan) byly v Sýrii vytvořeny čtyři deeskalační zóny.
Území tří z nich se v roce 2018 dostalo pod kontrolu Damašku. Čtvrtá zóna, která se nachází v provincii Idlib a částech sousedních provincií Latákie, Hamá a Aleppo, stále nepodléhá vládě republiky. Většiny území se zmocnili teroristé ze skupiny Džabhat an-Nusrá*.
V září 2018 se Rusko a Turecko v Soči dohodly na vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde je více než desítka různých jednotek.
26. ledna syrská armáda zahájila ofenzívu na západě Aleppa v souvislosti s každodenním teroristickým ostřelováním obytných oblastí města, v důsledku čeho zahynuli desítky obyvatel.
Na pozadí eskalace Ankara a její partneři obviňují Damašek z útoků na humanitární cíle a turecké vojáky. Syrská vláda opakovaně uváděla, že příčinou nestability v regionu jsou aktivity teroristů.
Zdroj: snews.com