Družice Intelsat vyrobená společností Boeing je po rozpadu ve vesmíru „totálně ztracená“. (Foto: Flickr / ilustrační)

Americké vesmírné síly sledovaly nejméně 20 kusů trosek, ale žádná nepředstavovala „bezprostřední hrozbu“ pro Zemi nebo operace na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Oběžná dráha družice se nacházela asi 22 236 mil nad Zemí.

Komunikační družice provozovaná americkou společností se během pobytu na oběžné dráze rozpadla na kusy, což donutilo vesmírné agentury aktivně sledovat úlomky, aby zajistily, že nebudou ovlivněny další operace. 

Společnost Intelsat v pondělí oznámila, že její družice známá jako Intelsat 33e utrpěla významnou anomálii, která měla za následek úplnou ztrátu plavidla. 

„Na družici došlo 19. října k anomálii, která měla za následek ztrátu napájení a služeb pro zákazníky,“ uvedl Intelsat ve svém prohlášení.

„Na řešení situace úzce spolupracujeme s výrobcem družice, společností Boeing. Na základě informací, které máme k dispozici, se domníváme, že je nepravděpodobné, že by bylo možné družici obnovit. Zatímco vyhodnocujeme kapacitu naší flotily a spolupracujeme s poskytovateli třetích stran na zmírnění výpadků služeb, zástupci společnosti Intelsat přímo komunikují se všemi postiženými zákazníky.“

Poskytovatel satelitních služeb uvedl, že satelit podporoval služby pro části Evropy, Blízkého východu, Afriky, Asie a Indického oceánu.

Zatím není známo, co bylo příčinou poruchy, když družice pracovala ve výšce přibližně 22 236 mil nad zemským povrchem.

Americké vesmírné síly uvedly, že po selhání orbiteru sledují nejméně 20 úlomků, ale žádný z nich nepředstavuje „bezprostřední hrozbu“ pro Zemi nebo operace na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 

Probíhá prý vyhodnocování, zda pole trosek neovlivní budoucí operace ve vesmíru. 

Podle společnosti Intelsat byla družice navržena na životnost více než 15 let a byla napájena dvěma solárními panely.

Podobnou družici známou jako Intelsat 29e postihl podobný osud v roce 2019, kdy došlo k poškození orbitálního modulu, které omezilo její provozní životnost na méně než čtyři roky.

Zdroj: foxweather.com