Birmingham, Velká Británie – Městská rada druhého největšího anglického města Birminghamu vyhlásila 5. září bankrot a pozastavila všechny výdaje kromě těch nezbytných. (Foto: Wikimedia)
Birminghamská městská rada vydala minulé úterý 114 oznámení, čímž se připojila k řadě místních úřadů, mezi něž patří Woking, Croydon a Thurrock, které oznámily, že nemají prostředky na vyrovnané účetnictví, Spojené království, které nyní žije „z ruky do úst“.
Vláda vedená premiérem za Konzervativní stranu Rišem Sunakem zatím odmítla přijít birminghamské radnici na pomoc. Vláda již poskytla radě dodatečné finanční prostředky ve výši přibližně 10 procent jejího rozpočtu, ale “je na místně volených radách, aby hospodařily s vlastními rozpočty,“ řekl novinářům mluvčí premiéra Rishiho Sunaka Max Blain.
Co je to oznámení 114?
Oznámení podle § 114 vydává městská rada, když se domnívá, že její příjmy nebudou schopny pokrýt výdaje. V posledních letech vydala oznámení podle § 114 města Thurrock, Croydon, Slough, Woking a Northamptonshire.
Oznámení znamená, že budou zastaveny všechny výdaje kromě nezbytných, aby se ochránily základní služby.
Jak městská rada Birminghamu dospěla k bankrotu?
Většina místních zpráv dává vinu za bankrot druhého největšího anglického města požadavkům na rovné odměňování ze strany obyvatelek města. Birminghamská rada vedená labouristy v červenci odhadla, že nároky na rovné odměňování vznesené zaměstnankyněmi by ji mohly stát až 760 milionů liber (přes 78 miliard korun).
V červnu rada odhalila, že vyplatila zaměstnankyním 1,1 miliardy liber, ale stále má aktuální závazky ve výši 650-750 milionů liber, které narůstají tempem 5 až 14 milionů liber měsíčně.
Podle deníku Daily Mail utratila birminghamská městská rada miliony za „zpackaný IT systém“ společnosti Oracle. IT systém měl stát 19 milionů liber, ale po třech letech zpoždění při jeho zavádění a problémech po jeho instalaci se nyní očekává, že bude stát 100 milionů liber.
Birminghamská městská rada také utratila dalších 184 milionů liber za nákladnou loňskou kandidaturu na pořádání Her Commonwealthu.
Birminghamská městská rada získala téměř 90 milionů liber z kontroverzní zóny čistého ovzduší – jen aby více než 50 milionů liber vložila zpět do vodíkových autobusů a cyklostezek, uvádí se dále ve zprávě.
Další náklady zahrnují investici 13 milionů liber do mistrovství Evropy v atletice v roce 2026, stejně jako nezveřejněné výdaje na řadu „inkluzivních“ pouličních značek a ambiciózní plán „zelených silnic“.
Jako příčiny krize se uvádí inflace, rostoucí poptávka po sociální péči pro dospělé a „dramatické snížení“ příjmů z daní z podnikání.
Zdroj: livemint.com