Nové dokumenty odhalují, jak vláda Spojených států využívala tajný portál Twitter k cenzuře obsahu COVID-19, který byl v rozporu s vládním narativem. (Foto: Shutterstock)
V rámci probíhajícího vyšetřování cenzurních praktik společnosti Twitter získala právní kancelář America First Legal čtvrtou sadu dokumentů (pdf), které odhalují tajný portál Twitteru, který američtí vládní úředníci používali k cenzuře nesouhlasných názorů COVID-19 v rozporu s prvním dodatkem. Toto odhalení Elon Musk označil za „mimořádně znepokojivé“.
/1 🚨🦠BREAKING: Following the #TwitterFiles, AFL has obtained new documents uncovering a secret Twitter portal U.S. Govt officials used to censor dissenting COVID-19 views and violate the First Amendment.
— America First Legal (@America1stLegal) December 6, 2022
Follow along for disturbing findings from the 500+ page release ⤵️
Dokumenty odhalují, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) spolupracovalo s UNICEF, Světovou zdravotnickou organizací a společností Mafindo na zmírnění „dezinformací“.
Mafindo je partnerem Facebooku pro ověřování faktů, který je třetí stranou a sídlí v Indonésii a je financován společností Google, o níž je známo, že cenzurovala vyhledávání klíčových slov, jako je koronavirus a COVID-19, a také blokovala informace týkající se nežádoucích účinků a úmrtí způsobených vakcínami COVID-19. Společnost Facebook zahájila v roce 2016 svůj program ověřování faktů třetí stranou a spolupracuje s ověřovateli faktů z celého světa, kteří jsou certifikováni Mezinárodní sítí pro ověřování faktů (IFCN) při společnosti Poynter, aby hodnotili a přezkoumávali správnost obsahu na své platformě. Podle webových stránek IFCN věří, že „nestranné a transparentní ověřování faktů může být mocným nástrojem odpovědné žurnalistiky“. Zdá se však, že v jejich poradním sboru jsou zástupci z USA z liberálně orientovaných médií, jako je Washington Post a PolitiFact, které vlastní společnost Poynter.
Portál Twitter
V e-mailu z 10. března 2021, který zaslal zaměstnanec amerického Facebooku pro veřejnou politiku několika zaměstnancům CDC, se hovoří o „týdenní synchronizaci giganta sociálních médií s CDC“ a o tom, že CDC má „podle potřeby přizvat další agentury“.
V e-mailu z 24. března 2021 od stejných zaměstnanců Facebooku zaměstnancům CDC se uvádí, že „toto je moje pravidelná schůzka na FB a chtěli by probrat 2 témata dezinformací“ a „dezinformace, které byly odstraněny“.
Dne 10. května 2021 doporučil zaměstnanec Twitteru jednomu z pracovníků CDC, aby se zaregistroval na portálu partnerské podpory Twitteru, což popsal jako „nejlepší způsob, jak si nechat přezkoumat tabulku, jako je tato“.
Dne 11. května 2021 zaregistrovala úřednice CDC svůj osobní účet na Twitteru do portálu partnerské podpory Twitteru, což umožnilo „speciální, zrychlený tok hlášení v centru nápovědy Twitteru“.
Příručka o komunitních standardech Facebooku z 19. května 2021 odhaluje, jak společnost spolupracuje se zákonodárci a právními radami, jakož i s aktivisty za lidská práva při vytváření politik v rámci svých cílů „přiblížit očkování 50 milionům lidí“ a zároveň „bojovat proti COVID-19 a dezinformacím o očkování“ a „překonávat globální problémy v oblasti očkování“. Metody, které k tomu použili, zahrnovaly odstranění „nepravdivých informací, které byly vyvráceny odborníky na veřejné zdraví“, a odmítání reklam, které porušují jejich zásady, „včetně těch, které odrazují od očkování“. Omezili také šíření „zavádějících tvrzení hodnocených nezávislými ověřovateli faktů“.
Odstraněný obsah
Mezi příspěvky, které by Facebook odstranil – které CDC nebo jiný orgán veřejného zdraví považoval za „nepravdivé a pravděpodobně přispívající k bezprostřednímu násilí fyzického poškození“ – patřily např:
- Tvrzení, že COVID-19 není nebezpečnější než běžná chřipka nebo nachlazení.
- Tvrzení, že virus COVID-19 se nemůže přenášet v určitých klimatických podmínkách, za určitého počasí nebo na určitých místech.
- Tvrzení, že průměrnému člověku může něco zaručit prevenci před onemocněním COVID-19 nebo může zaručit uzdravení z COVID-19 dříve, než bude takový lék nebo prevence schválena.
- Tvrzení, že testy COVID-19 způsobují rakovinu.
- Tvrzení o dostupnosti nebo existenci vakcín proti COVID-19.
- Tvrzení o bezpečnosti nebo závažných vedlejších účincích vakcín COVID-19.
- Tvrzení o účinnosti vakcín COVID-19.
- Tvrzení o tom, jak byla vakcína COVID-19 vyvinuta nebo jaké jsou její složky.
- Tvrzení zahrnující konspirační teorie o vakcínách COVID-19 nebo očkovacích programech.
Obsah považovaný za „vyvrácený“ zahrnoval mimo jiné tvrzení, že „vakcíny způsobují onemocnění, proti kterému mají chránit, nebo způsobují, že člověk má větší pravděpodobnost onemocnět“, že „přirozená imunita je bezpečnější než imunita získaná očkováním“ a že „vakcíny nejsou účinné v prevenci onemocnění, proti kterému mají chránit“.
Opakovaným porušovatelům by hrozila omezení, „včetně (ale ne pouze) omezení distribuce, vyřazení z doporučení“ nebo odstranění z webu.
Tyto tresty byly provedeny navzdory důkazům, že vakcíny nezabraňují přenosu, že vakcíny způsobují nežádoucí účinky a dokonce i smrt a že v současné době umírá více očkovaných než neočkovaných. Dokonce i CDC v červnu připustilo, že očkovaní lidé se mohou nemocí znovu nakazit.
‚Nejdrsnější řečnický prostor pro boj s dezinformacemi‘
V srpnu 2021 poslal vedoucí zpravodajské laboratoře společnosti Google pro asijsko-pacifickou oblast (APAC) e-mail stratégovi CDC pro důvěru v očkování, aby ji pozval na „důvěryhodný mediální summit“ v APAC. Stratég CDC pro důvěru v očkování poté poslal e-mail organizátorce akce „Důvěryhodný mediální summit“ společnosti Google v regionu APAC, v němž zaznamenal její nadšení z pozvání na akci, kterou označila za „nejúžasnější speakeasy v boji proti dezinformacím“.
Stejná zaměstnankyně CDC pak byla na summit pozvána, aby vystoupila s klíčovou přednáškou, v níž se věnovala tomu, jak CDC spolupracuje s WHO a dalšími mezinárodními organizacemi na řešení takzvané „infodemie“ a jak k jejímu zmírnění využívá „sociální očkování“.
Zdroj: theepochtimes.com