Portál Parlamentní listy zveřejnil komentář politologa Zdeňka Zbořila k tématu nedávné cesty předsedy Sněmovny Radka Vondráčka do Ruska. Ta, jak se psalo v médiích, vyvolala debaty a nejednoznačné hodnocení představitelů české politické scény.
Jak vyplývá ze článku, Zdeněk Zbořil považuje kritický postoj k Vondráčkově cestě za pokrytecké chování.
„V době, kdy se jedná s prezidentem Putinem na úrovni hlav států, snaží se nátlaková skupina chovat nejen, jako kdyby ČR neměla s Ruskou federací diplomatické styky, ale jako kdyby jí vyhlásila válku," vysvětlil své stanovisko politolog.
Také upozornil na to, že Vondráček je vysoký ústavní činitel, ale není to prezident jako Emmanuel Macron nebo rakouský kancléř či německá kancléřka, kteří Ruské federaci a sami sobě neuzavřeli možnosti komunikace a dosud je stále používají.
Dále se uvádí, že šéf Sněmovny byl kritizován za to, že jednal s předsedy obou parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států. V této souvislosti Zdeněk Zbořil vyslovil moudrý strategický názor.
„V současné době žijeme v tak intenzivní válce sankcí proti sankcím, že je těžké zjistit, které ještě platí a které nikoli, které jsou nebo nejsou dodržovány. A také kterými zeměmi a jejich reprezentanty. Zásadně by v době míru mělo platit, že dokud se nezačalo střílet, má se s ‚politikou sankcí‘ zacházet opatrně, protože je to jeden z posledních kroků před vyhlášením války," popsal situaci politolog.
Zbořil rovněž nesouhlasil s názorem Jana Lipavského (Piráti), že Vondráček se podle něj nechal v Rusku zesměšnit. Podle politologa jde tady přece o kompetentní diplomacii České republiky.
„Domnívám se, že by se tím Poslanecká sněmovna zabývat mohla, abychom se dozvěděli, kdo koho považuje za politického klauna a o kom si to budou moci myslet i v zahraničí," podotkl ve svém komentáři Zbořil.