DB: Německé domácnosti budou v zimě štípat dřevo, aby se zahřály

Scénář, o kterém uvažují stratégové z Wall Street: „Evropské akcie se propadnou o 20 %. Rozšíření úvěrových spreadů na junk úvěry nad krizovou úroveň roku 2020. Euro klesne na pouhých 90 centů, než druhou největší ekonomiku světa postihne plnohodnotná recese.“ (Foto: Flickr)
V noci na dnešek pak hlavní ekonom Deutsche Bank Eric Heymann ve své poznámce (dostupné pro předplatitele) uvedl tři nejpravděpodobnější scénáře, jak by mohlo vypadat období po udržení. Jak píše Heymann, „vypracovali jsme tři scénáře, jak by se mohly v příštích měsících vyvíjet dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 i přechodového bodu Waidhaus“.
Zde, jak píše Heymann, zůstane poptávka v příštích několika měsících zhruba 10 % pod příslušnou úrovní před rokem: „Toto snížení je způsobeno úsporami domácností, průmyslu a sektoru služeb, které jsou motivovány velmi vysokými cenami plynu.“
A bude hůř: podle DB celkový slabší hospodářský vývoj – protože pro připomenutí, Evropa se velmi brzy ocitne v hluboké recesi – utlumí poptávku po plynu ve zpracovatelském průmyslu.
Pointa však přichází, když DB uvažuje o možném „nahrazení plynu“ jinými zdroji energie – v energetice banka uvádí černé a hnědé uhlí, pokud jde o domácnosti, předpovídá, že „pro účely vytápění bude pokud možno využíváno dřevo“, zatímco průmysl přejde na ropné deriváty, což vše přispěje ke snížení poptávky po plynu.
Čtete správně: největší evropská banka nyní předpovídá, že stále více německých domácností bude k vytápění používat palivové dřevo! Možná, že nechat drobného skandinávského puberťáka určovat energetickou politiku země přece jen nebyl ten nejchytřejší nápad.
Závěrem DB konstatuje, že úspory i substituce již vedly ke snížení spotřeby plynu v Německu o více než 14 % meziročně v prvních pěti měsících roku 2022. Jak však banka poznamenává, „velký podíl na těchto úsporách má mírná zima 2021/22, a proto předpokládáme snížení „pouze“ o dalších 10 %“.
Samozřejmě, že štípání dříví a jeho použití na topení – návrat do slavných časů bismarckovského Německa 19. století, i kdyby jen z hlediska vytápění – bude připadat v úvahu pro velmi malý počet německých domácností; smutnou pravdou je, že pokud Evropu postihne mrazivá zima, budou obětí desetitisíce, ne-li více. Německo však alespoň dá Putinovi lekci (jakou, to si nejsme zcela jisti).
Zdroj: zerohedge.com