„Toto je vakcínový nacionalismus. Rozvinuté země vyrobily tyto vakcín, a pak je hromadily. Nám je daly až těsně před vypršením doby spotřeby, a některé vyprší pouze za dva týdny,“ řekl ředitel nigerijského Národního úřadu pro zdravotnickou péči Faisal Shuaib. (Foto: Flickr)
Nigérie v říjnu získala z Evropy více než 2,5 milionu dodávek vakcín, ale téměř polovina z nich vypršela v listopadu. S cílem uklidnit obavy lidí ohledně bezpečnosti vakcín, nigerijská vláda byla nucena minulý týden zničit vakcíny, kterým už vypršela platnost.
To je samozřejmě těžké rozhodnutí pro tuto zemi s největší populací v Africe. V současné době má Nigérie více než 230 tisíc potvrzených případů covid-19. V rámci čtvrté vlny epidemie přibývá v této zemi denně přes tisíc potvrzených případů.
V Africe to není jediný případ, kdy země, podobně jako Nigérie, dostaly prošlé vakcíny od západních zemí. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) již v červenci tohoto roku čelilo osm afrických zemí obtížím ohledně prošlých vakcín.
Malawi, Jižní Súdán a další země byly nuceny zničit desítky tisíc vakcín. Předseda Valného shromáždění OSN Abdulla Shahid nedávno při rozhovoru řekl, že pouze pět afrických zemí dosáhne cíle naočkovat 40 procent populace do konce letošního roku. Nejdůležitější věc v boji proti pandemii je pomoci africkým zemím zajistit dostatek kvalitních vakcín.
Ve srovnání s minulostí, kdy nebyly vakcíny darovány zahraničním zemím i když hrozilo, že vyprší jejich datum spotřeby, některé evropské země udělaly pokrok v pomoci africkým zemím.
Malawský prezident Lazarus Chakwera veřejně prohlásil, že „Nechceme, aby si lidé mysleli, že přijmeme cokoli. Nejsme místo pro odpad.“
Podle statistiky amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo od března do září letošního roku vyplýtváno v USA nejméně 15,1 milionu vakcín.
Americká média také uvádějí, že počet vyhozených vakcín ve Spojených státech daleko převyšuje počet očkování v rozvojových zemích.
Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa na začátku prosince kritizoval západní země, že „bohaté země objednaly mnohem více vakcín, než potřebují pro své obyvatelstvo. Když potřebujeme vakcíny, darovaly nám jen ty špatné. To ukazuje na jejich chamtivost, z čehož jsem opravdu velmi zklamaný.“
„V roce 2022 musíme ukončit epidemii covid-19,“ oznámila WHO. K dosažení tohoto cíle musí globální boj proti pandemii probíhat na základě spravedlivé distribuce vakcín a podstatných pokroků v očkování v zemích s nízkými příjmy.