Neprotiřečí očkování islámským dogmatům? Jaký měl prorok Mohamed vztah k medicíně? (Foto: SST.dk)

To jsou jen některé z otázek, které obsahuje poněkud kontroverzní brožura, vydána dánskými zdravotnickými úřady s cílem zvýšit počty naočkovaných mezi muslimy.

Dánsko si spolu s několika evropskými státy povšimlo, že u muslimské menšiny je zájem o očkování proti covidu-19 nižší. Se snahou tuto situaci napravit Národní rada pro zdraví kontaktovala islámské organizace a imámy, aby pomohli přesvědčit muslimy nechat si aplikovat očkovací látku.

Brožura, která je zveřejněná na stránkách Státního vakcionologického institutu se snaží vyvrátit mýty a nepravdivé konspirace, které odrazují muslimy od očkování. Vyvrací například obavy muslimů z toho, že očkovací látka obsahuje alkohol, želatinu z kostí prasat nebo buňky z plodů. Vakcína také nemůže ovlivnit plodnost očkovaných.

Generální ředitel dánského zdravotnického úřadu Søren Brostrøm v předmluvě uvedl, že brožura obsahuje tisíce otázek týkajících se covidu-19, na které odpovídali nejen odborníci z oblasti medicíny, ale mnohé odpovědi vycházejí z výkladů Koránu.

„Muslimské organizace, jež podpořily tuto brožuru, respektují skutečnost, že může existovat množství interpretací islámského učení, a že s interpretacemi, které se objevují zde, nemusí souhlasit všichni. Proto vyzýváme každého jednotlivce k otevřenému dialogu se svými duchovními poradci a zdravotníky,“ napsal v předmluvě Naveed Baig jeden ze spoluautorů brožury a imám, který působí v nemocnici.

Brožura se také odvolává na víru v Alláha a zdůrazňuje, že víra v Boha a aktivní pomoc sobě samému nejsou v rozporu, ale naopak, tyto dvě věci jdou ruka v ruce.