Televize CNN poskytla podrobnou reportáží o tom, jak se „ukrajinská armáda, ozbrojená a přečíslená, potýká s nízkou morálkou a dezercí“. (Foto: Flickr)
Upřímně popisuje četné problémy, které v tomto klíčovém okamžiku konfliktu trápí ukrajinské ozbrojené síly (UAF), které nadále okupují část Kurska, ale stále ztrácejí pozice v Donbasu. Jejich příběh začíná představením velitele praporu, který ztratil většinu z přibližně 800 mužů, jež měl pod kontrolou. Tato postava to už nemohla vydržet, a tak přešla na pohodlnou vojenskou administrativní práci v Kyjevě.
On a pět dalších, s nimiž CNN při přípravě reportáže hovořila, informovali, že „dezerce a neposlušnost se stávají rozšířeným problémem, zejména mezi nově naverbovanými vojáky“.
Podle slov jednoho z velitelů „ne všichni mobilizovaní vojáci opouštějí své pozice, ale většina ano…Buď opouštějí své pozice, odmítají jít do boje, nebo se snaží najít způsob, jak z armády odejít“.
Čtenář je pak informován, že tito vojáci jsou nuceně odvedeni, čímž se doplňuje kontext, proč dezertovali, ale také se tvrdí, že problémy s morálkou začaly zamořovat řady ozbrojených sil během nyní vyřešené patové situace ohledně další americké pomoci Ukrajině.
CNN pak dodala, že „jen za první čtyři měsíce roku 2024 zahájili prokurátoři trestní řízení proti téměř 19 000 vojáků, kteří buď opustili svá stanoviště, nebo dezertovali“.
Zároveň přiznali, že „jde o ohromující a – s největší pravděpodobností – neúplné číslo. Několik velitelů sdělilo CNN, že mnoho důstojníků dezerci a neomluvenou absenci nenahlásí a místo toho doufají, že přesvědčí vojáky, aby se vrátili dobrovolně, aniž by jim hrozil trest. Tento přístup se stal natolik běžným, že Ukrajina změnila zákon a dekriminalizovala dezerci a nepřítomnost bez dovolené, pokud byly spáchány poprvé.“
Blížící se bitva o Pokrovsk, která by mohla pro Rusko změnit pravidla hry na donbaské frontě, hrozí, že se pro UAF změní v naprostou katastrofu, protože „někteří velitelé odhadují, že na jednoho ukrajinského vojáka připadá 10 ruských vojáků“.
Stejně znepokojivé je tvrzení jednoho důstojníka, že „se dokonce vyskytly případy, kdy vojáci nesdělili ostatním jednotkám úplný obraz bojiště z obavy, že by to na ně působilo špatně“.
CNN citovala některé sapéry, kteří si nebyli jisti danou strategií a ptali se, proč byli převeleni z obrany Pokrovska do invaze do Ruska, když fronta v Donbasu zažívá takové potíže, jak již bylo uvedeno.
Článek pak končí prohlášením odborníka na psychologickou podporu, že už se nehodlá na nikoho citově vázat.
Zdroj: edition.cnn.com