Prasečí srdce se mohou začít transplantovat lidem v průběhu příštích tří let, řekl transplantační chirurg Terence English z Velké Británie. Rovněž uvedl, že v roce 2019 bude poprvé transplantována člověku prasečí ledvina. Píše o tom publikace The Guardian. (Foto: Flickr)

Pokud se výsledek transplantace zvířecí ledviny člověku ukáže jako uspokojivý, bude brzy možná i transplantace srdce, myslí si English. Mohlo by to pomoci uspokojit rostoucí poptávku po dárcovských orgánech. Ve Velké Británii je na seznamu osob čekajících na transplantaci srdce asi 300 lidí, takže vědci hledají nové zdroje orgánů. Orgány prasat jsou považovány za nejlepší alternativu z hlediska velikosti.

Xenotransplantace, ve které jsou části těla transplantovány z jednoho druhu na druhý, je možná díky vývoji genetického inženýrství. Díky tomu orgány mnohem více vyhovují případnému dárci. Řada odborníků se však domnívá, že taková činnost představuje nepřijatelné riziko a neměla by být testována na lidech.

3D otisk lidského srdce

Na jaře letošního roku výzkumníci na univerzitě v Tel Avivu odhalili 3D otisk lidského srdce s buňkami, které odpovídají anatomii původního dárce. Badatelé říkají, že je to poprvé, kdy bylo úspěšně vytvořeno a vytištěno celé srdce. Vedoucí projektu na univerzitě v Tel Avivu Tal Dvir tvrdí že srdce je plné buněk, cév a  komor, které odpovídají anatomii dárce.

Poukázal na to, že srdce, které je velké asi jako králík, není připraveno na transplantaci do lidského těla. I když je tato perspektiva stále daleká, tým z Tel Avivu doufá, že jednoho dne bude schopen produkovat srdce vhodná pro lidskou transplantaci, stejně jako záplaty pro regeneraci nemocných srdcí. V tom případě je však povinným předpokladem pokročilá věda.

Transplantace srdce v Česku

V pátek v jihlavské nemocnici ve věku 71 let zemřel Rudolf Sekava. Byl nejdéle žijícím člověkem s transplantovaným srdcem v České republice. Operace byla provedena v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) 23. října roku 1984.

Sekava se stal třetím pacientem, který podlehl transplantaci srdce v IKEM. Po operaci Sekava žil ještě 35 let.

První transplantace srdce v Československu 31. ledna 1984 byla zároveň první v tehdejší východní Evropě. První úspěšná transplantace srdce nejen v bývalém Československu, ale v celém tehdejším východním bloku se uskutečnila 31. ledna 1984.  Prvním pacientem byl Josef Divina. Operace mu prodloužila život o 13 let.

Zdroj: snews.com