Vysoce postavený člen významného ruského think tanku navrhl, aby Moskva zvážila „demonstrativní“ jaderný výbuch, který by zastrašil Západ. (Foto: Flickr)
A odradil ho od toho, aby dovolil Ukrajině použít zbraně proti cílům v Rusku, informovala ve čtvrtek 30. května agentura Reuters.
Dmitrij Suslov, člen moskevské Rady pro zahraniční a obrannou politiku, učinil tento návrh krátce poté, co prezident Vladimir Putin varoval, že členové NATO v Evropě si „zahrávají s ohněm“, když navrhují, aby Kyjev použil západní zbraně k úderům hluboko uvnitř Ruska.
Jak citovala agentura Reuters, Putin naznačil, že takové akce by mohly vyvolat globální konflikt.
Ukrajinské vedení tvrdí, že potřebuje schopnost zasáhnout ruské síly a vojenské cíle uvnitř Ruska západními raketami dlouhého doletu, aby se mohlo bránit a zabránit leteckým, raketovým a dronovým útokům.
Zpráva dodává, že tento názor získal určitou podporu mezi západními zeměmi, i když ne ze strany Washingtonu.
Rusko, které disponuje největším jaderným arzenálem na světě, varovalo, že umožnění úderu Ukrajině uvnitř Ruska by znamenalo závažnou eskalaci, která by mohla vtáhnout NATO a zúčastněné země do přímého konfliktu s Moskvou a zvýšit riziko jaderné války.
Suslov, jehož think tank Putin chválí a jehož myšlenky někdy ovlivňují vládní politiku, navrhl, že Rusko musí jednat rozhodně, aby Západ odradilo od překročení červené linie.
„Abychom potvrdili vážnost ruských záměrů a přesvědčili naše protivníky o připravenosti Moskvy k eskalaci, stojí za to zvážit demonstrativní (tj. nebojový) jaderný výbuch,“ napsal Suslov v ekonomickém časopise Profil.
„Politický a psychologický efekt jaderného hřibovitého mraku, který bude v přímém přenosu vysílán na všech televizních kanálech po celém světě, snad západním politikům připomene jedinou věc, která od roku 1945 bránila válkám mezi velmocemi a kterou nyní z velké části ztratili – strach z jaderné války,“ napsal Suslov podle agentury Reuters.
Suslovův návrh je posledním z řady podobných návrhů ruských bezpečnostních expertů a zákonodárců.
Mezi západními bezpečnostními experty vyvolal obavy, že Rusko možná směřuje k takovému testu, který by mohl zahájit novou éru jaderných testů velmocí.
Kreml se k Suslovovu návrhu bezprostředně nevyjádřil a uvedl, že ruská jaderná politika se nemění. Kreml však dal na začátku tohoto měsíce najevo svou nespokojenost se stále agresivnější rétorikou Západu ohledně vyzbrojování Kyjeva tím, že nařídil cvičení s taktickými jadernými zbraněmi.
Suslov rovněž navrhl, aby Rusko zahájilo strategická jaderná cvičení, varovalo jakoukoli zemi, jejíž zbraně Kyjev použije k útoku na Rusko, že si Moskva vyhrazuje právo zasáhnout cíle této země kdekoli na světě, a upozornilo, že by mohlo použít jaderné zbraně, pokud by tato země podnikla konvenční odvetu.
Zdroj: reuters.com