Vzhledem k tomu, že svět směřuje k nulovým čistým emisím, lidstvo naléhavě potřebuje udržitelné a cenově dostupné zdroje energie. (Foto: Flickr)
Jak níže podrobně popisuje Bruno Venditti z Visual Capitalist, jedna z nejslibnějších technologií, jaderná fúze, přitahuje pozornost vlád i soukromých společností, jako jsou Chevron a Google.
Agentura Bloomberg Intelligence odhaduje, že hodnota trhu s fúzními technologiemi může nakonec dosáhnout 40 bilionů dolarů.
Výroba energie pomocí jaderné fúze je dlouhodobou ambicí vědců a odborníků na energetiku a výrazně se objevuje ve vědeckofantastických románech a filmech.
Tento proces spočívá ve slučování jader, při němž se uvolňuje energie, která by pak teoreticky mohla na Zemi poskytovat dostatek energie.
Vědci se již desítky let pokoušejí využít jadernou fúzi k výrobě elektřiny v použitelném měřítku, avšak replikovat tuto reakci na Zemi je velmi náročné, protože vyžaduje obrovské množství tepla a tlaku.
Zatím se jim nepodařilo vyrobit z reakce více energie, než je potřeba k jejímu spuštění.
Nyní však, jak uvádí FT, podle tří osob, které jsou obeznámeny s předběžnými výsledky nedávného experimentu, dosáhli američtí vládní vědci průlomu v úsilí o neomezenou, bezuhlíkovou energii, když poprvé dosáhli čistého zisku energie při fúzní reakci.
Uvedli, že ve federální laboratoři Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, která používá proces zvaný inerciální fúze, při němž se bombarduje malá peleta vodíkového plazmatu největším laserem na světě, se v posledních dvou týdnech podařilo dosáhnout čistého zisku energie při fúzním experimentu.
Ačkoli se mnozí vědci domnívají, že fúzní elektrárny jsou ještě desítky let vzdálené, potenciál této technologie je těžké ignorovat.
Fúzní reakce nevypouštějí žádný uhlík, neprodukují žádný radioaktivní odpad s dlouhou životností a malý kelímek vodíkového paliva by teoreticky mohl napájet dům po stovky let.
Fúzní reakce v americkém vládním zařízení vyprodukovala asi 2,5 megajoulů energie, což je asi 120 procent energie 2,1 megajoulů v laserech, uvedli lidé obeznámení s výsledky a dodali, že údaje se stále analyzují.
Americké ministerstvo energetiky uvedlo, že ministryně energetiky Jennifer Granholmová a náměstkyně ministra pro jadernou bezpečnost Jill Hrubyová v úterý v Lawrence Livermore National Laboratory oznámí „významný vědecký průlom“.
„Pokud se to potvrdí, budeme svědky historického okamžiku,“ řekl Dr. Arthur Turrell, fyzik plazmatu, jehož kniha The Star Builders (Stavitelé hvězd) mapuje snahu o dosažení energie z jaderné fúze.
„Vědci se od padesátých let minulého století snaží dokázat, že fúze dokáže uvolnit více energie, než se do ní vloží, a zdá se, že výzkumníci z Lawrence Livermore tento desítky let starý cíl konečně a naprosto rozbili.“
Hlavní otázka ovšem zní – bude mít Greta radost?
Vzhledem k tomu, že se očekává, že celosvětová poptávka po energii se v příštích 30 letech zvýší o 47 %, a obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce, jsou přerušované a potřebují základní zdroj čisté energie, který by je doplnil; fúze, až (ne pokud) bude komerčně realizována, by mohla přinést čistou, hojnou, spolehlivou a cenově konkurenceschopnou energii.
Zdroj: zerohedge.com