V prohlášení zveřejněném na internetových stránkách čínského ministerstva zahraničí po čtvrtečním rozhovoru obou lídrů se Si o možné návštěvě Pelosiové přímo nezmínil, ale uvedl, že jeho administrativa bude „rozhodně chránit národní suverenitu a územní celistvost Číny“. (Foto: Youtube / CNBC News)
„Ti, kdo si zahrávají s ohněm, jím zahynou. Doufáme, že USA budou mít v tomto ohledu jasno,“ dodal čínský prezident.
Čínské ministerstvo zahraničí rovněž citovalo Bidena, který prohlásil, že politika Washingtonu vůči jedné Číně se nezměnila a že jeho administrativa nepodporuje nezávislost samosprávného ostrova, který si Peking nárokuje jako součást svého území.
Bílý dům se ve své vlastní zprávě o telefonátu rovněž vyhnul zmínce o možné návštěvě Pelosiové.
Uvedl však, že Biden „zdůraznil, že politika Spojených států se nezměnila a že Spojené státy se důrazně staví proti jednostranným snahám změnit status quo nebo podkopat mír a stabilitu v Tchajwanské úžině“.
Dodal, že hovor trval více než dvě hodiny a Biden a Xi diskutovali o řadě otázek a že vedoucí představitelé pověřili své týmy, aby navázaly na témata, která byla v rozhovoru probírána, zejména v oblasti změny klimatu a zdravotní bezpečnosti.
Jednalo se o první telefonát vedoucích představitelů od března, kdy rovněž panovalo vysoké napětí v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Si se s Vladimirem Putinem setkal krátce předtím, než ruský prezident vyslal na Ukrajinu svou armádu, a po celou dobu konfliktu Moskvu mlčky podporoval.
Peking vnímá cesty amerických zákonodárců na Tchaj-wan jako porušení washingtonské politiky „jedné Číny“, která uznává Peking jako jedinou vládu Číny. Pelosiová by byla nejvýše postaveným zákonodárcem USA, který by navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let.
Zdroj: axios.com