Čínský plán: Vesmírné solární pole vyprodukuje více energie než všechna ropa

Čína vyvíjí ve vesmíru stanici se solárními panely o šířce 1 km, která má vyprodukovat tolik energie, kolik se kdy vytěžilo ropy. (Foto: Youtube)
Tato soustava bude obíhat 36 000 km nad Zemí, bude shromažďovat nepřetržitou sluneční energii a vysílat ji dolů – což by mohlo změnit globální trhy s energií.
Dokončení se očekává v roce 2035, což se bude shodovat s plánovanou čínskou výzkumnou základnou na Měsíci.
Vzhledem k tomu, že USA, ESA a Japonsko rovněž zkoumají solární satelity, závod o vesmírnou energii se rozhořívá.
Vedoucí vědec Long Lehao, který hrál klíčovou roli při navrhování čínských raket Dlouhý pochod, zdůraznil potenciál projektu během přednášky pořádané Čínskou akademií věd.
Uvedl, že energie získaná touto vesmírnou stanicí za pouhý jeden rok by se teoreticky mohla vyrovnat celkové těžbě ropy na Zemi, čímž zdůraznil její transformační potenciál pro globální energetické systémy.
Navzdory technologickým a logistickým překážkám je potenciální přínos takového systému obrovský.
Využitím stálé sluneční energie, která je ve vesmíru k dispozici, by se země mohly přiblížit k energetické nezávislosti, snížit emise uhlíku a stát se průkopníky nových hranic v oblasti vesmírných technologií, což z tohoto projektu činí nejen skok ve výrobě energie, ale také významný krok v příběhu lidstva o průzkumu vesmíru.