V 60. letech vyhlásil v Číně Mao Ce Tung Velký skok, který je od té doby vzorem pro to, jak hrozně to dopadne, když se k pokroku přistupuje z ideologické základny místo profesionálního ekonomického a technologického přístupu. (Foto: Twitter)
Jenže časy se mění a o Číně se teď povídá, že se pohybuje vpřed sériemi žabích skoků. A opravdu technologicky skáče neustále dál a dále, takže už občas přeskakuje za hranice toho, co je pro jejich největšího konkurenta USA dosažitelné. Klasickým žabím skokem, který Američany rozběsnil, jsou pokroky dosazované firmou Huawei v síťových technologiích a zejména pak v oblasti 5G sítí, v nichž se jim povedlo stát se světovou jedničkou.
Jenže Číňané se tím nehodlají spokojit a už se v tomto směru chystají k dalšímu žabímu skoku. Tentokrát jsou to 6G technologie.
Zatímco Američané zoufale přemýšlí, jak Číňany dohnat v 5G technologiích, tak Čína se pokouší nejen dotáhnout dál mikrovlnné komunikační technologie, ale sesadit USA i jako jedničku v síti telekomunikačních satelitů obíhajících naši Zem, aby všechny obyvatele planety svými satelity propojovali oni.
Číňané totiž právě vystřelili první komunikační satelit šesté generace. Ten vyletěl v pátek na nízkou oběžnou dráhu kolem Země z Centra odpalování satelitů Taiyuan v severočínské provincii Shanxi, hlásí Asian Times.
Raketový nosič Dlouhý pochod 6 vynesl 6G satelit plus dalších 13 satelitů. Na Twitteru hned vyšlo video odpálení této rakety od Čínské univerzity elektronické vědy a technologie. Ale tím, co je na tomto letu ohromující, je náklad, který vynáší, ten je totiž pro jejich konkurenty dost děsivý.
Zatím jde teprve o pilotované vývojové testy průlomových technologií. Satelit vyvinutý společně Gengdu Guoxing Aerospace Technology a pekingským MinoSpace Technology bude provádět pilotované zkoušky pokusných 6G technologií v kosmickém prostoru.
Většině lidí pořád ještě není jasné, co obnáší ty 5G technologie, o které se teď vedou technologické války a kolem kterých probíhají šílená politická představení, kdy Spojené státy se Číně usilovně snaží vykolejit možnost stát se v instalaci těchto technologií světovou jedničkou a tudíž těmi, co v nich budou světu určovat standardy.
Jenže nad hlavou se nám už vznáší i první 6G systém, který má být podle mediální skupiny Yicai Media Group více než 100 krát rychlejší i než 5G, které nám připadají ještě tak trochu jako sci-fi. Kromě toho, že 6G má zajistit naprosto hladkou komunikaci na delší vzdálenosti a větší rychlostí, tak to bude při nižším elektrickém příkonu, a teď to zkouší ke komunikaci mezi satelitem a zařízeními umístěnými na zemi.
Jde zatím ještě o vývojové technologie v raných fázích a Čína není jediná, kdo to vyvíjí. Ale páteční start rakety jasně ukazuje, že Čína při tomto žabím skoku přeskočila USA, když už provádí testování komunikace mezi kosmem a zemí. Vývojoví inženýři se ještě budou potýkat se spoustou problémů a potrápí je různá překvapení. Když se ale má dařit komunikace mezi satelitem a pozemními stanicemi, tak už ty nejzákladnější věci vyřešeny jsou a je jen otázkou ne moc dlouhého času, než to dotáhnou ke komerčnímu použití.
To vše v době, kdy mezi oběma ekonomickými giganty zuří technologická válka. Jde o obor představující skutečný pokrok, a proto se k němu vyjadřuje i prezident Trump. Ten se totiž o skutečný pokrok dost zajímá, na rozdíl od Joe Bidena a jeho ideologických spolubojovníků, kteří vidí pokrok spíše v Black Lifes Matters, v genderovém pokroku, inkluzi, větší diverzifikaci společnosti imigrací a v Zelených údělech k boji s globálním oteplováním. Proto Trump vyznávající spíše technologický pokrok v roce 2019 tweetnul:
„Amerika musí vystupňovat své úsilí o vývoj a nasadit špičkové technologie, jinak ‚zůstane pozadu.‘ Já ve Spojených státech chci 5G technologie a i 6G technologie čím dřív, tím lépe. Ty jsou daleko mocnější, rychlejší a chytřejší než současné standardy. Americké společnosti musí vystupňovat své úsilí, jinak zůstanou pozadu. Neexistuje žádný důvod, abychom pozadu zůstávali …“
Vývoj v Číně se však neomezuje na kosmické a špičkové vývojové technologie. Ani jen na ty nejšikovnější chytré telefony a domácí počítače. Ba ni na šikovné průmyslové robotické technologie. Roboty v této rychle se řadou žabích skoků vyvíjející zemi nasazují i do daleko obyčejnějších věcí. Třeba do sběru odpadků z ulic.
Bývaly časy, kdy země jako Indie, Čína aj. radši nasazovaly na spoustu prací lidskou sílu než drahé technologie, neboť lidé tam byli velice levní. Ovšem s pokračujícím vývojem, kdy tyto země dohání a předhání Západ, roste i cena tamní pracovní síly. Proto v současnosti řada průmyslových výrobců např. přemisťuje některé výroby z Číny do České republiky, neboť najímat na tuto práci levné Číňany už není konkurenceschopnější než najímat Čechy. Proto se robotické technologie čištění ulic v Číně vyplatí.
Níže se tedy podívejte na „chytrého robota, který samostatně odpadky nejen sbírá, ale i třídí,“ jenž pracuje v ulicích ve východní Číně i bez přestávky na oběd.
Čínské celonárodní noviny Lidový deník tento týden publikovaly video, v němž 28. října robot křižuje po chodníku ve městě Hangzhou v provincii Zheijiang, přitom ten automatických chytrý „popelář“ rozpozná, jaký je to kus odpadu, pak použije svou robotickou paži, aby ten kus odpadu sebral. Robot může fungovat po dobu osmi hodin, než se musí zase nabít, kdy může sebrat 17,5 kg odpadu.
A smart garbage sorting robot was launched in Hangzhou, E China’s Zhejiang. Supported by visual learning and navigational positioning techs, the robot can work for 8hrs straight, pick up and sort 17.5kg of garbage with an identification accuracy rate of 98% on recyclable trash. pic.twitter.com/SwGiI4Imnb
— People's Daily, China (@PDChina) November 3, 2020