Čína se domnívá, že vlna nemocí mezi účastníky světových válečných her 2019, které se konaly v říjnu ve Wu-chanu, dokazuje americký původ koronaviru, uvádí Le Monde. (Foto: Wikipedia)
Evropským delegacím bylo zakázáno poskytovat rozhovory o jejich podezřeních a ve Francii se sportovci odmítají testovat na COVID-19.
Možná infekce evropských sportovců koronavirem během světových vojenských her ve Wu-chanu pomáhá Pekingu v jeho kampani a posiluje její hypotézu o americkém původu viru, píše Le Monde. Francouzský deník sice považuje čínskou teorii za dezinformaci, ale je zaražen okolnostmi, které však tuto verzi podporují.
Podle publikace byl oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničí, Žao Lijian, první, kdo si vzpomněl na choroby po soutěžích v říjnu 2019. "Americká armáda mohla do Wu-chanu přinést epidemii," napsal na Twitteru 12. března. "Spojené státy musí poskytnout vysvětlení." Národní noviny Global Times, v článku „Americká armáda: Oběť viru nebo nosič?“ vysvětlily, že úředník měl na mysli právě hry, které se odehrávaly ve Wu-chanu. Článek tvrdí, že se jedná o poněkud hrubý pokus o obvinění, kdy Trumpova administrativa hovořila o „čínském viru“, a kdy byl Peking obviněn z toho, že nenechal své lékaře, aby upozornili na nebezpečí a opožděně oznámil převod COVID-19 z člověka na člověka (že toto tvrzení ale WHO popřela, list už neuvádí – pozn.red.). Avšak v samotné ČLR tato obvinění nebyla k ničemu: dostatečný počet občanů přemýšlí, zda byl virus pokusem Američanů destabilizovat jejich zemi.
V informační válce jsou všechny prostředky dobré: již v únoru se v tisku objevily články, které uváděly pět případů hospitalizace zahraničních sportovců během jejich pobytu ve Wu-chanu.Ředitel jedné z největších nemocnic ve městě musel učinit prohlášení, že hosté onemocněli malárií, ale od té doby se začaly objevovat svědectví účastníků soutěže o jejich možné infekci koronavirem. Tuto možnost nelze vyloučit: Čína dokázala vysledovat jeden z případů infekce až do 17. listopadu, ale byl to sotva první případ, uvádí rozpačitě list.
Na konci března například na místním kanálu Télévision Loire 7 francouzská šampionka pětibojů Elodie Clouvelová uvedla, že hned po skončení světových vojenských her měla neobvyklé příznaky a její manžel se také cítil špatně. Podle sportovkyně bylo mnoho účastníků soutěže velmi vážně nemocných a nedávno v rozhovoru vojenský lékař naznačil, že onemocněli koronavrem. Nyní však Clouvelová rozhovory neposkytuje a kanál Télévision Loire 7 odstranil tuto zprávu ze svého webu. Le Monde dokázal kontaktovat některé z francouzských sportovců, kteří byli součástí delegace, ale byli pověřeni úkolem: poslat novináře k specialistovi na styk s veřejností v armádě a tvrdit, že nebyli nemocní během soutěže nebo po ní.
V Itálii byli účastníci světových válečných her také poučeni, aby nemluvili s tiskem, ale šermíř Matteo Tagliariol dokázal říct Gazzetta dello Sport, že národní tým „téměř úplně onemocněl“. Upřesnil, že nemoc není léčena antibiotiky a zotavuje se až po třech týdnech, zatímco celková únava dezní ještě déle. Zároveň ve čtvrtek sportovní oddělení italské armády vydalo zprávu, že mezi jeho atlety po návratu z Číny nebyl nalezen jediný případ, který by byl podobný COVID-19, takže neproběhlo žádné testování.
V polovině dubna zazněl v místním tisku alarm lékaře na švédské vojenské základně v Boudinu: podle něj mnoho sportovců leželo horečkou a po příjezdu z Wu-chanu nemohlo trénovat několik týdnů. Ostatní základny tento jev potvrdily. Z pěti atletů, kteří byli testováni, pouze jeden vykázal koronavirus. Hlavní specialista této země na infekční choroby vyžaduje kritický přístup k takovému výsledku, protože neumožňuje určit, kdy byla osoba infikována.
Jak publikace naznačuje, všechny tyto důkazy jsou uváděny v čínských sociálních sítích jako vítaný důkaz americké viny.„Pokud to pro Francii začalo také během válečných her … pak (virus) by mohl být skutečně přinesen americkou armádou," takový závěr učinil jeden z uživatelů internetu Weibo, čínského analogu Twitteru.
Francouzská armáda vydala prohlášení 6. května, podle kterého členové delegace nebyli a nebudou testováni, protože žádný z nich nehlásil chřipku nebo hospitalizaci během soutěže nebo po návratu z Wu-chanu. Le Monde tedy píše, že armáda se ocitla v obtížné situaci: pouze testování všech sportovců pomůže určit případy nemoci, ale to nepomůže stanovit období infekce: je pravděpodobné, že mezi 400 lidmi delegace mnoho z nich mohlo chytit COVID-19 již ve Francii, a ne v Číně. Zůstávají pochybnosti, které Pekingu neumožní je využít k podpoře své teorie cizího původu, tvrdí francouzský list. Současně se může kvůli odmítnutí testů, navzdory veřejným otázkám samotných sportovců, zdát, že francouzská armáda nechce touto záležitostí zabývat – a proto budou mít konspirační teorie opět navrch, dodává poněkud rozpačitě Le Monde.
Zdroj: pz.cz, lemonde.fr