Systém umožňuje mapovat zařízení umístěné až 1 513 metrů pod hladinou moře, přičemž výzkumná loď, která se nachází poblíž, neustále sleduje příchozí signály.

Čína úspěšně testovala systém podmořské lokalizace v hloubce přesahující 10 000 metrů během testování zařízení pro komplex tzv. Tsaihungyuy pro hluboký výzkum vody.

Podle čínské zpravodajské agentury Xinhua bylo testování provedeno 13. prosince v okolí Kingmanova útesu týmem vědců na palubě výzkumné lodi Shen Ko.

Podle vedoucího výzkumné skupiny Tsui Veichena se zařízení pro umístění pod vodou dostalo hluboko do moře pomocí vysouvacího modulu Tsaihungyuy a během testu bylo možné získat signál a určit přesnou lokaci.

Agentura uvedla, že signál s podrobnostmi o poloze v hloubce loď přijímala každých 12 sekund. Zařízení vyvinuté vědeckým a výzkumným centrem Shenyuan, založené na Šanghajské oceánografické univerzitě, dosáhlo během přibližně čtyř hodin 10 913 metrů. Během testování zařízení po umístění pod vodou pracovalo bez přerušení v stabilním režimu, informovala agentura s tím, že maximálně se zařízením dá měřit v hloubce 15 133 metrů.

Systém pro lokalizaci pod vodou je nesmírně důležitá technologie pro oceánografický výzkum, těžbu zdrojů v oceánu, zachování mořského prostředí a bezpečnostní údržbu na moři. Systém umožňuje vědcům určit z lodi přesné umístění zařízení, které se nachází hluboko v moři.

Zdroj:  almasdarnews.com