Čínská vojenská cvičení v šesti zónách obklopujících Tchaj-wan měla být ukončena v neděli, ale v pondělí Peking oznámil, že prodlužuje hrozivé vojenské cvičení, které představitelé Tchaj-peje označili za „blokádu“ a simulaci budoucí invaze. (Foto: Twitter)
Cvičení byla původně stanovena na čtyři dny, ale nyní byla prodloužena na tento nový týden.
Nejenže cvičení zahájená v návaznosti na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na samosprávném ostrově z minulého úterý na středu narušila okolní leteckou dopravu a lodní trasy klíčové pro světový obchod, ale zvýšila i napětí ve vztazích s Washingtonem vzhledem k tomu, že úderné skupině letadlové lodi USS Ronald Reagan bylo nařízeno zůstat ve vodách poblíž Tchaj-wanu déle, než bylo plánováno.
Velení Východního divadla Lidově osvobozenecké armády (PLA) v pondělí potvrdilo, že „pokračuje ve společném výcviku v reálných válečných podmínkách, zaměřeném na organizaci společného protiponorkového boje a námořních úderů“.
Jak jsme podrobně popsali v neděli, následuje to po „blízkém“ střetu, při němž se deset válečných lodí z čínské a tchajwanské strany navzájem těsně stínovalo v Tchajwanském průlivu. Celkem 66 letadel a 14 válečných lodí PLA bylo pozorováno při cvičeních zaměřených na Tchaj-wan až do nedělního večera, přičemž letadla opakovaně narušovala tchajwanskou identifikační zónu protivzdušné obrany (ADIZ).
WATCH: #PLA Eastern Theater Command on Monday carried out joint anti-submarine drills with warships and warplanes around Taiwan island. pic.twitter.com/MdDqaYVsAJ
— Global Times (@globaltimesnews) August 8, 2022
Tchajwanské ministerstvo obrany při vyhlášení stavu zvýšené bojové pohotovosti své armády a potvrzení, že vyslalo do průlivu další lodě, opět uvedlo, že Čína „simuluje útoky na ostrov Tchaj-wan a naše lodě na moři“.
Dále podle pondělní zprávy agentury AP „cvičení by zahrnovalo protiponorkové cvičení, zřejmě zaměřené na americkou podporu Tchaj-wanu v případě potenciální čínské invaze, jak vyplývá z příspěvků na sociálních sítích od východního vedení vojenské složky vládnoucí Komunistické strany Číny, Lidové osvobozenecké armády“.
„Armáda uvedla, že cvičení zahrnující raketové údery, pohyby válečných letadel a lodí překračujících střední linii Tchajwanského průlivu rozdělujícího obě strany byla reakcí na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na samosprávném ostrově minulý týden,“ upřesňuje zpráva.
Mezitím, ve chvíli, kdy se zdá, že pokračující čínský vojenský tlak bude (přinejmenším v dohledné budoucnosti) držet demokraticky spravovaný ostrov jako „rukojmí“ – což ohrožuje i životně důležitý obchod -, roste tlak na Washington, aby jednal důrazněji na podporu Tchaj-peje.
V posledním prohlášení tchajwanského ministerstva obrany se o cvičeních uvádí: „Jejich záměrem je zasadit úder naší morálce a ohrozit regionální bezpečnost.“ Znepokojivé je, že prohlášení rovněž zdůraznilo nepříznivý dopad na mezinárodní leteckou dopravu v regionu.
V souladu s názorem tchajwanských představitelů a některých regionálních spojenců citoval FT vietnamského regionálního bezpečnostního analytika Duana Danga: „Pokud USA neudělají něco vojenského, aby zatlačily Čínu v Tchajwanském průlivu a obnovily důvěryhodnou červenou linii, bude to velmi špatné! Upřímně řečeno, nikdo v regionu už nebude věřit závazkům USA.“
Zdroj: zerohedge.com