Čínské orgány předložily plán na zrychlení ekonomiky – obsahuje 20 bodů, zahrnuje také rozvoj „nočního života“ ve městech, což by mohlo podnítit spotřebu. Informuje o tom CNBC. (Foto: Wikimedia)
V rámci těchto opatření jednotlivé obchody a nemocnice prodloužily svou provozní dobu a městské úřady začaly organizovat noční světelné show. Před vyhlášením návrhu na vnitrostátní úrovni byla jeho účinnost v posledních měsících testována v největších městech země, jako jsou Peking a Šanghaj.
Projekt je prezentován na pozadí probíhajícího zpomalování druhé největší ekonomiky světa. Maloobchodní tržby v srpnu opět klesly pod očekávání analytiků – 7,5 procenta namísto 7,9 procenta.
Jak vysvětlují v místních obchodech, vývoj „nočního života“ není omezen pouze na prodloužení provozních hodin. Novým trendem bylo otevírání food courtů, pivních restaurací, divadel, prostoru pro kybersport, questů, díky nimž návštěvníci zůstanou ve městě do pozdní doby.
To umožnilo nákupním centrům zvýšit prodej potravin. Jak se ukázalo, největší výdaje v tomto segmentu připadají na období od šesti večer do půlnoci.
Zástupce generálního tajemníka analytického centra pro problémy Číny a globalizace Qin Gang poznamenal, že noční život v mnoha městech po celém světě odráží stav místní ekonomiky. Například v Pekingu však tento segment není dobře rozvinut, což vytváří předpoklady pro rozvoj zábavního průmyslu.
Odborník dodal, že čínské hlavní město by mělo převést metro na nonstop provoz, protože jeho uzavření o půlnoci vážně omezuje možnosti nočního života.
Dříve bylo informováno, že růst čínské ekonomiky by mohl klesnout pod šest procent ročně, což bude nejnižší hodnota v posledních desetiletích. Odborníci zároveň souhlasí s tím, že se tím pokles nezastaví.
Jedním z hlavních důvodů této situace byla pokračující rok a půl obchodní válka se Spojenými státy. Začátkem října by se měla uskutečnit další fáze jednání na nejvyšší úrovni, jejichž příprava momentálně probíhá.
Zdroj: cnbc.com