Před měsícem jsme se s překvapením dočetli, jak Čína navzdory potlačenému apetitu po energiích v době svého krachu na trhu s bydlením a hospodářského poklesu (za který se „nulový kovid“ objevil jako vhodný obětní beránek císaře Si) letos nasává více ruského zemního plynu, zatímco dovoz z většiny ostatních zdrojů klesá. (Foto: Flickr)
V červenci SCMP uvedl, že podle údajů čínských celních úřadů nakoupila Čína za prvních šest měsíců roku celkem 2,35 milionu tun zkapalněného zemního plynu (LNG) – v hodnotě 2,16 miliardy USD. Objem dovozu se meziročně zvýšil o 28,7 %, přičemž hodnota vyskočila o 182 %. Znamená to, že Rusko předstihlo Indonésii a Spojené státy a stalo se letos čtvrtým největším dodavatelem LNG do Číny!
To samozřejmě nelze zaměňovat s potrubním plynem, kdy ruský výrobce Gazprom nedávno oznámil, že jeho denní dodávky do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře dosáhly nového historického maxima (Rusko je po Turkmenistánu druhým největším dodavatelem zemního plynu do Číny potrubím), a již dříve odhalil, že dodávky ruského potrubního plynu do Číny se v první polovině roku 2022 zvýšily o 63,4 %.
Co stojí za tímto bizarním nárůstem dovozu ruského LNG, spekulují analytici? Vždyť zatímco Čína dováží více než polovinu zemního plynu, který spotřebuje, přičemž přibližně dvě třetiny ve formě LNG, poptávka letos prudce klesla v důsledku ekonomických problémů a rozsáhlých odstávek. Jinými slovy, proč prudký nárůst ruského LNG, když i) domácí poptávka prostě není a ii) na úkor všech ostatních?
„Nárůst ruského LNG může být vytěsněním nákladu směřujícího do Japonska nebo Jižní Koreje kvůli sankcím nebo slabší poptávce v těchto zemích,“ řekl Michal Meidan, ředitel Čínského energetického programu Oxfordského institutu pro energetická studia.
Jedna věc je jasná: Čína chtěla udržet své obchodování s plynem s Ruskem po vzájemné dohodě co nejnepřehlednější, a proto Generální celní správa Číny přestala od začátku roku zveřejňovat rozdělení objemu obchodu s potrubním zemním plynem, přičemž mluvčí Li Kuiwen potvrdil, že tento krok má „chránit legitimní obchodní práva a zájmy příslušných dovozců a vývozců“.
Nyní známe odpověď: Čína v tichosti přeprodávala ten zlý, zkažený ruský LNG na jediné místo, které ho zoufale potřebuje víc než cokoli jiného. Evropě… a samozřejmě si přitom účtuje ledvinové přirážky.
Jak nedávno uvedl FT, „obavy Evropy z nedostatku plynu v zimě se možná podařilo obejít díky nečekanému bílému rytíři: Čína.“ Publikace vlastněná společností Nikkei dále uvádí, že „největší světový odběratel zkapalněného zemního plynu přeprodává část svých přebytečných nákladů LNG kvůli slabé domácí poptávce po energii. To poskytlo spotovému trhu dostatečnou nabídku, kterou Evropa využila navzdory vyšším cenám.“
Co FT ignoruje, možná záměrně, je to, že nejde o „přebytek“ – ostatně kdyby tomu tak bylo, čínský dovoz ruského LNG by se zhroutil. Ne – správný výraz pro LNG, který Čína prodává do Evropy, je ruský.
Vrátíme-li se k příběhu, detaily jsou intuitivní: vzhledem k tomu, že ruský plyn z plynovodů do Evropy je fakticky uzavřen…
… Podle výzkumné společnosti Kpler se dovoz LNG do Evropy v prvních šesti měsících roku 2022 meziročně zvýšil o 60 %.
Několik dalších podrobností:
Čínská společnost JOVO Group, velký obchodník s LNG, nedávno zveřejnila, že přeprodala náklad LNG evropskému kupci.
Jeden z obchodníků s futures v Šanghaji řekl deníku Nikkei, že zisk z takové transakce by se mohl pohybovat v desítkách milionů dolarů nebo dokonce dosáhnout 100 milionů dolarů.
Největší čínská ropná rafinerie Sinopec Group na dubnovém hovoru k výsledkům hospodaření rovněž přiznala, že přebytečný LNG směrovala na mezinárodní trh.
Místní média uvedla, že jen Sinopec prodal 45 nákladů LNG, což představuje přibližně 3,15 milionu tun. Celkové množství čínského LNG, které bylo přeprodáno, pravděpodobně přesahuje 4 miliony tun, což odpovídá 7 % evropského dovozu plynu za pololetí do konce června.
Nenechte se mýlit: všechen tento „přebytečný“ LNG byl částečně nebo zcela zkvašen v Rusku, ale protože byl „zpoplatněn“ v Číně, není již ruský. Místo toho je to – buben – čínský LNG.
Dobrou zprávou je, že 53 milionů tun, které blok nakoupil, překonalo dovoz z Číny a Japonska a zvýšilo obsazenost evropských zásobníků plynu na 77 %.Pokud bude tento trend pokračovat, Evropa pravděpodobně dosáhne svého cíle naplnit 80 % svých zásobníků plynu do listopadu (v té době začne zásoby vyčerpávat závratným tempem, aby se v zimě zahřála). Hospodářský pokles v Číně sice přinesl Evropě tolik potřebnou úlevu, má však jednu zásadní poznámku pod čarou. Jakmile se v Číně obnoví hospodářská aktivita, situace se rychle obrátí a Peking již nebude reexportovat ruský LNG, aby udržel Evropu v teple.
K popukání to také znamená, že místo závislosti na ruském plynu se nyní Evropa stává energeticky závislou na Pekingu – což je stále ruský plyn, jen tentokrát dovážený z Číny – což je výsměch geopolitickým ambicím USA bránit liberální mezinárodní řád vlastním vývozem energie.
A co hůř, zatímco Evropa by mohla kupovat ruský LNG za cenu X, místo toho musí platit 2x, 3x nebo více, jen aby světu virtuálně naznačila, že nebude financovat Putinův režim, zatímco ve skutečnosti doplácí jak Si, tak Putinovi, který díky celkovému nedostatku na trhu inkasuje prémiovou cenu.
Zábavné je, že FT, aniž by to výslovně uvedl, naznačuje, že Evropa nakupuje ruský LNG prostřednictvím Číny:
Pokud Rusko nakonec vyveze více plynu do Číny, aby potrestalo Evropu, bude mít Čína větší kapacitu pro další prodej přebytečného plynu na spotovém trhu – což nepřímo pomůže Evropě.
Proč prostě nepřiznat zjevné – že Čína pomáhá Rusku obcházet sankce, protože obě země na tom velmi bohatnou? Protože pak by byl zpochybněn vlastní úsudek FT – noviny jsou koneckonců hlásnou troubou neoliberálního myšlení, které požadovalo úplné embargo na ruskou energii, embargo, které nyní přiznává i WSJ (viz „Rusko zmátlo Západ tím, že znovu získalo své ropné bohatství“), a které se velkolepě vymstilo.
Nehledě na nedostatky FT má deník pravdu v tom, že čím déle bude tento druh obcházení ruských sankcí pokryteckou Evropou (která tak hlasitě signalizuje svou ctnost, když je protivníkem Rusko, ale neodváží se ani pípnout, když je jím Čína) pokračovat, tím větší bude vliv Číny na Evropu:
Čím zoufalejší bude Evropa ohledně svých energetických dodávek, tím více budou mít politická rozhodnutí Číny sílu ovlivnit tento blok. Zatímco se Evropa snaží vymanit ze své energetické závislosti na Rusku, ironií je, že se stává závislejší na Číně.
Evropa nakonec jen nahradila jednoho pána energetiky (jak varoval Trump v roce 2018) jiným, přestože jsou oba spojeni v jeden celek a smějí se hlouposti Bruselu, který to vše pod moudrými radami malomyslného skandinávského puberťáka umožnil právě včas, aby Čína – která nyní spolu s Putinem určuje denní příjem energie v Evropě – bez jediného pípnutí ctnostných evropských signatářů napadla Tchaj-wan.
Zdroj: zerohedge.com