Podle předběžného projektu Mezinárodní lunární výzkumné stanice, který organizují Čína a Rusko, se plánuje vybudování jaderné elektrárny na povrchu Měsíce. (Foto: IMG)

Oficiálně o tom informoval Pei Zhaoyu, hlavní inženýr čínské vesmírné mise Chang’e-8.

Čínský národní vesmírný program plánuje uskutečnit misi Chang’e-8 v roce 2028 pomocí rakety Dlouhý pochod 5. Tato mise položí základy první základny pro lidské obydlí na jižním pólu Měsíce.

Projekt se bude skládat ze dvou hlavních etap. V první etapě bude na Měsíc vysláno robotické vybavení, vozítko a speciální moduly. Jejich úkolem bude důkladně prozkoumat zdroje a reliéf měsíčního povrchu a shromáždit údaje potřebné pro vybudování základny.

Druhá etapa zahrnuje ještě důležitější úkol: v roce 2030 budou na Měsíc vysláni dva čínští astronauti na palubách kosmických lodí Mengzhou a Lanyue. Ti začnou pracovat na vytvoření podmínek vhodných pro obývání člověkem a na vybudování základny.

Další důležitou novinkou v projektu je kromě jaderné elektrárny také instalace velkoplošných solárních článků. Ta bude nezbytná pro pravidelné zásobování stanice elektrickou energií.

Čína hodlá do tohoto rozsáhlého projektu kosmického výzkumu v budoucnu zapojit 50 zemí, více než 500 výzkumných institucí z celého světa a přibližně 5 000 mezinárodních vědců. Mezinárodní lunární výzkumná stanice se tak stane skutečně mezinárodním vědeckým centrem.

Za zmínku stojí, že na seriózních projektech v oblasti lunárního výzkumu pracují také Spojené státy. V rámci programu NASA Artemis mají v roce 2025 na Měsíci přistát američtí astronauti a v budoucnu se zde plánuje vybudování stálé základny.

Rozvoj Měsíce pro lidstvo se tak dostává do nové fáze a Čína a Rusko mohou v tomto procesu hrát vedoucí roli.

Zdroj: zamin.uz