Byl pokus o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa na začátku tohoto měsíce součástí tajného programu CIA zahrnujícího vrahy s vymytým mozkem? (Foto: Flickr)
To tvrdí některé krajně pravicové účty na X, ale americká zpravodajská služba podniká neobvyklý krok a tato tvrzení přímo a důrazně popírá.
Když se v sedmdesátých letech minulého století provalilo, že se CIA snažila vyvinout program manipulace mysli nazvaný MKUltra, znělo to jako ta nejabsurdnější konspirační teorie.
Bohužel se ukázalo, že je pravdivá, i když sugestivní výsledky programu – a potenciál pro vytvoření vrahů podobných mandžuskému kandidátovi – byly v následujících desetiletích zveličovány.
MKUltra se však v roce 2020 stala docela populárním mementem a mnoho konspiračních teoretiků se do ní pustilo poté, co 13. července na Trumpa během mítinku v Butleru v Pensylvánii vystřelil dvacetiletý mladík. Střelec byl identifikován jako Thomas Matthew Crooks, který jednal sám. Někteří lidé na sociálních sítích se však snaží tvrdit, že Crooks byl nějakým způsobem vycvičen CIA v rámci programu MKUltra, aby šel po Trumpovi.
„Co když ‚zlé tweety‘ amerického prezidenta Joea Bidena spustily Thomase Matthewa Brookse?“ napsal několik dní po střelbě na Twitteru jeden z účtů X, který si říká Real Global News. „Ano, jako testovací subjekt #MKUltra. Nechci se tu pouštět do konspiračních teorií, ale CIA dělala experimenty na ovládání mysli jako #ManchurianCandidate. Počkejte si na spoušť, než začnete jednat.“
Další účet s rukojetí @MJTruthUltra napsal na Twitteru „MKUltra anyone?“ se seznamem údajně podezřelých tvrzení o Crooksovi a způsobu, jakým místní policie postupovala při vyšetřování pokusu o atentát na Trumpa.
CIA se ze své strany rozhodla proti těmto tvrzením velmi veřejně ohradit, což agentura nedělá často, když se na internetu šíří podivné konspirační teorie.
„Tato tvrzení jsou naprosto nepravdivá, absurdní a škodlivá,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí CIA pro Gizmodo. „CIA neměla s Thomasem Crooksem žádný vztah. Pokud jde o MKULTRU, program CIA byl ukončen před více než 40 lety a odtajněné informace o tomto programu jsou veřejně dostupné na stránkách CIA.gov.“
Popření CIA, o kterém jako první informoval server Wired a které po našem oslovení potvrdilo i Gizmodo, naznačuje, že agentura je nyní možná ochotnější se zapojit do komunikace s veřejností po tolika desetiletích oněch stereotypních odpovědí „no comment“ nebo „Glomar“ téměř na všechno.
Není překvapivé, že Trumpovi příznivci vznášejí konspirační teorie, jako je myšlenka, že Crooks byl součástí programu MKUltra. Je to vlastně celá jejich značka. Sám Trump v průběhu let rozdmýchával plameny směšných konspiračních teorií a často prosazoval psí kusy, že QAnon je skutečný. Věřící v konspirační teorii QAnon si myslí, že existuje tajné spiknutí demokratických politiků a hollywoodských mocipánů, kteří pijí krev dětem a zároveň se podílejí na rituálním mučení a znásilňování. A jedinou osobou, která může tyto děti před tímto osudem zachránit, není… nikdo jiný než Donald Trump, sexuální zločinec s desítky let starými vazbami na Jeffreyho Epsteina.
Trumpovi příznivci jsou možná jedni z nejhloupějších lidí na světě, ale je snadné pochopit, proč i normální lidé mohou věřit konspiračním teoriím. Na světě se děje spousta podivných věcí a někdy se tyto fámy ukáží jako pravdivé.
V zásadě se program MKUltra zaměřoval na způsoby, jak psychicky zlomit vyslýchané lidi. Testovaným osobám byly někdy bez jejich vědomí podávány drogy měnící jejich mysl a program zahrnoval nespočet dalších zneužití, včetně sexuálního násilí a mučení. A i když je to všechno dost děsivé, CIA nikdy nevytvořila mandžuského kandidáta, který by mohl být naprogramován tak, aby šel zabít kohokoli, koho agentura chtěla mít mrtvého. Alespoň podle toho, co je komu známo na základě tisíců stran záznamů, které byly odhaleny.
Ale je zřejmé, že když dojde k bezuzdnému zneužívání lidských bytostí ze strany americké vlády, lidé jsou připraveni tyto myšlenky převzít a přenést je do nejrůznějších dalších oblastí našeho života.
Stále nemáme známý motiv, proč Crooks na Trumpa střílel.
Zdroj: gizmodo.com