Poté, co USA uvolnily balíček pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů, spolkový ministr obrany Pistorius nadále vylučuje dodávky řízených střel Taurus z Německa. (Foto: Flickr)
Kyjev bude i nadále dostávat plnou podporu, ale pozornost se musí vrátit také k obraně země.
Trvalo to dlouho. Nyní však Sněmovna reprezentantů a Senát ve Washingtonu schválily balík pomoci pro Ukrajinu ve výši přibližně 61 miliard dolarů. Americký prezident Joe Biden podepsal příslušné právní předpisy. Dodávky zbraní mají začít „okamžitě, v nejbližších hodinách“, řekl Biden v Bílém domě. USA již dříve dodaly Ukrajině rakety krátkého doletu ATACMS s doletem až 300 kilometrů. Jsou součástí balíčku pomoci z minulého měsíce a na Ukrajinu dorazily tento měsíc, uvedl mluvčí Pentagonu.
„Jedná se o výzbroj a zbraně a podporu, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje,“ vysvětlil spolkový ministr obrany Boris Pistorius, který bude ve středu večer hostem diskusního pořadu ARD „Maischberger“.
Nemá však pocit, že by ruská armáda byla na pokraji průlomu. „Rusové hodně hází flintu do žita. Využívají lidi jako potravu pro děla v tom nejhorším slova smyslu. Na obětech nezáleží,“ říká Pistorius.
„Ukrajinci se brání nepředstavitelně statečně, odvážně a chytře. Co jim však chybí, a to se nyní opět ukazuje, jsou dostatečné systémy pro vzdušnou obranu, pro protivzdušnou obranu, tedy pro útoky na infrastrukturu.“ Ty dodalo Německo. Německo brzy dodá Ukrajině třetí systém Patriot. „To je nyní důležité pro ochranu infrastruktury,“ říká Pistorius.
Podle ukrajinského prezidenta Selenského Ukrajina potřebuje 26 systémů Patriot, aby plně ochránila Ukrajinu, ale nejméně 10, aby ji chránily účinněji. Ty mají být k dispozici s podporou partnerů v EU a NATO. K tomuto závazku však zatím nedošlo, ačkoli spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a ministr obrany Pistorius o to v dopise požádali. „V současné době telefonujeme svým příslušným kolegům a dáváme jim jasně najevo, že to očekáváme,“ říká Pistorius.
Jedním z důvodů dosavadního odmítání partnerů by mohlo být to, že chtěli počkat na dodávky od amerického výrobce. Německo již zareagovalo a objednalo další čtyři systémy Patriot a další kontrakt se připravuje. „Bude však trvat tři roky, než budou dodány,“ řekl Pistorius.
Přestože ukrajinský prezident Zelenskyj zdůraznil, že potřebuje zbraně dlouhého doletu a dělostřelectvo, Německo se drží svého: řízené střely Taurus nebudou dodány, potvrdil Pistorius v pořadu „Maischberger“. Důvodem je především výrazně větší dolet zbraní Taurus, ale také národní obrana. Pistorius neříká, jak bezbranné by Německo bez řízených střel bylo. „Nyní se skutečně musíme naučit řešit otázky národní bezpečnosti stejným způsobem, tj. zacházet s nimi odpovídajícím způsobem.“
Německo poskytuje Ukrajině masivní podporu a bude ji poskytovat i nadále, říká Pistorius. Současně musí být Bundeswehr postaven do pozice, kdy se národní a alianční obrana opět dostanou do popředí, a to vyžaduje čas. „Rusko masivně přezbrojuje,“ říká Pistorius. Mnoho zbraní se neposílá na frontu, ale do skladů. „Putin to dělá, protože má nebo by mohl mít plány.“
Pistorius chce zajistit, aby NATO bylo schopné obrany v případě ruského útoku na některý z členských států. „Proto skutečně šlápneme na plyn a uděláme vše pro to, abychom ozbrojené síly v NATO a v Evropě odpovídajícím způsobem vybavili.“
Pistorius se obává, že Rusko by mohlo být připraveno zaútočit na některou ze zemí NATO za pět až osm let. „Ale přiznávám: nikdo to nemůže říci s jistotou. A protože to nikdo nemůže říci s jistotou, není důležité spekulovat o tom, kolik času máme přes palec, ale měli bychom teď udělat vše, co je v našich silách, a to co nejrychleji – a zvládnout se do tohoto bodu dostat.“
Zdroj: n-tv.de